Personligen så tycker jag att det är olämpligt att ha könsmogna fiskar av olika arter som kan föröka sig med varandra (t.ex Ancistrus arter), det finns nog med hybrider som det gör.
Personligen så tycker jag att det är olämpligt att ha könsmogna fiskar av olika arter som kan föröka sig med varandra (t.ex Ancistrus arter), det finns nog med hybrider som det gör.
//Calle
men då vore det bra med riktigt svar då ju. eftersom jag nu har båda 'arter'.
men är det verkligen olika arter?
L144 - en gul Ancistrus med svarta ögon - är sällsynt men finns att köpa ibland.
"Guldancistrus" - gul med röda ögon - är en albinovariant av "vanlig" brun Ancistrus (som förut ibland kallats både A. dolichopterus och L144a). De korsar sig förstås glatt. Visst får avkomman lite tråkigt instabila anlag, men nån större skada är imho inte skedd.
Fast vad är det som visas på Zoopets foto för A. dolichopterus då - den liknar ju inte alls L-183
Nä någon L-183 är det inte, de 100-talet L-183 vi har är just Ancistrus dolichopterus L-183, bilden på Zoopet visar nog en Ancistrus sp.!?
Tyvärr så är det många som hittar "sin" Ancistrus i fotoarkivet, och därmed säger att de har en Ancistrusdolichopterus, vilket de ej har, detta förvirrar mycket.
Fast vad är det som visas på Zoopets foto för A. dolichopterus då - den liknar ju inte alls L-183
Ancistrus sp. - vars ursprung är höljt i dunkel och som kanske är en hybrid. Orsaken till förvirringen tror jag är att det länge rådde osäkerhet vilken fisk som Kner 1854 beskrev som A. dolichopterus. Nu råder dock en tämligen stor enighet om att A. dolichopterus är detsamma som L183, alltså en svart Ancistrus med vita fenkanter och vita prickar.
Tyvärr så är det många som hittar "sin" Ancistrus i fotoarkivet, och därmed säger att de har en Ancistrusdolichopterus, vilket de ej har, detta förvirrar mycket.
När artbeskrivningen för A. dolichopterus skrevs för 4 år sedan så var det "rätt" - men flera har ju sedan dess uppmärksammat mig om att det är fel.
Har dock inte fått tag i något foto på denna art så jag kan rätta till det hela - jag tycker att det trots allt är bättre att det finns en artbeskrivning för denna rätt vanliga art (även med ett felaktigt foto) så att folk vet hur den skall skötas än att det inte finns någon alls.
Så jag efterlyser alltså ett bra 1000 pixlars foto på en äkta Ancistrus dolichopterus.
Hopp hopp hopp.....
Symboliskt för att vi började tråden med L 144 och L144a snabb beskrivning av den allmänt utbredda albinon,,, som så vitt jag vet saknar L betäckning
Till enL183 med felaktig bild….
Ok, här är en snabbgenomgång:
* Den vanliga Ancistrusen har förut kallats både L144a och A. dolichopterus. Nuförtiden saknar den både L-nummer och vetenskapligt namn, och kallas bara Ancistrus sp. (Planet Catfish har lagt till en trea för att skilja alla obeskrivna arter åt). Förmodligen är vanlig Ancistrus en blandning av flera olika arter. Slöjancistrus och guldancistrus (gul med röda ögon) är odlingsformer av samma art, och saknar alltså också L-nummer.
* Ancistrus dolichopterus är detsamma som L183, en svart Ancistrus med vita prickar och vita kanter på fenorna. Skitsnygg!
*L144 är en gul Ancistrus med svarta ögon. En sådan (muterad) fisk kom till Tyskland 1992 i en sändning med normalfärgade, obeskrivna Ancistrus från Paraguay. Numera odlas dessa fiskar i Tyskland.
men visst stämmer det du säger,, det är en art som tyvärr avlats hårt och okontrollerat
PS: var inne på din foto sida,,, och blev grymt imponerad av ditt Ancistrus dagis…
Hur får du det till att flöda i rätt mängd och inte bli översvämmat i något kar/balja…
PS: var inne på din foto sida,,, och blev grymt imponerad av ditt Ancistrus dagis
Hur får du det till att flöda i rätt mängd och inte bli översvämmat i något kar/balja
Det var inte så svårt, bara att sätta tillräckligt stora utlopp i varje kar.
Fast jag skrotade hela ställningen ändå och skaffade en enkubiks plasttunna.