Arkiverad tråd – read-only.
Hej!
Jag gör en chansning, vet inte om min frågeställning hamnar rätt nu.
Tänkte höra med er om ni har några förslag på vad man kan använda för lack/färg till en ställning? Ställningen kommer stå och torka i samma rum som akvariumen ångorna ska inte kunna förgifta fiskarna. Har ni några bra förslag?
Hej!
Jag gör en chansning, vet inte om min frågeställning hamnar rätt nu.
Tänkte höra med er om ni har några förslag på vad man kan använda för lack/färg till en ställning? Ställningen kommer stå och torka i samma rum som akvariumen ångorna ska inte kunna förgifta fiskarna. Har ni några bra förslag?
Jag lackade min i vanlig biltema hobbylack. sen om man vill lyxa till det kan man ju lacka klarlack över det ;)
Samma här, jag sprayade bara rätt över med svart hobbyspray från Biltema efter att ha tvättat ställningen med en trasa med T-röd.
Före:
http://img529.imageshack.us/img529/4841/img0144knz.jpg
Efter:
http://img380.imageshack.us/img380/494/img5875.jpg
(ni måste klicka på länkarna manuellt, eftersom admin stängt av bildvisningsfunktionen för icke-goldmedlemmar)
Tack för era svar. Hur långt tid tar det för lacken att torka? Tror ni det går bra utan att förgifta fiskarna?
Såvida fiskarna inte hoppar ur karet och börjar slicka på ställningen så kan jag inte föreställa mig hur de skulle kunna förgiftas.
Jag lackade mitt, väntade en timme innan jag tog upp ställningen och ställde karet på den. Hade balkongdörren öppen under natten för att det inte skulle lukta för mycket i lägenheten.
Jag byggde så här
http://vaim.se/dump/01.JPG
Kostar lite mer än bara lack men blev nöjd med resultatet.
Ställningen är bakom, jag har bara byggt ett "hölje" som skjuts in framför.
Så här ser den ställningen jag målade ut, före jag målade den då :p
http://abbee.bilddagboken.se/p/show.html?id=374917061&directlink=1
Tvätta med t-röd som sagts innan, kolla på burken om hur länge den skall torka. Och kör på många TUNNA lager! Spreja med vida jämna rörelser.
Fiskarna blir inte förgiftade så länge du inte målar i själva rummet där akvariet står.