Arkiverad tråd – read-only.
Håller på att starta upp ett 375l kar och undrar om man kan inreda med lecablock. Är det bara att tvätta av dom eller inehåller dom något farligt som kan ta död på fiskarna?
http://www.rappesag.se/images/lecabl1.jpg
Tänkte forma till blocken med en liten smidig vinkelkap och göra grotta eller motsvarande.
Nog ska det vara bra nära i alla fall.
Tycker nog att cementen som dom är sammanfogade med kan vara skadligt?
Jo lecablock flyter men behövs inte mycket för att dom ska ligga still på botten skulle ja tro. Hur skulle det kunna vara farligt? Höjer det PH-Värdet mycket?
jag har använt det i ett tidigare kar som landdel till en sköldpadda + en massa palett ciklider, uppstod inga problem iallafall!
Vad blev det för pH på vattnet? alternativt Vad blev det för könsfördelning på palettynglen?
Väldigt smart ide väldigt lätta att bearbeta värför gå och köpa dyra konstgjorda grottor när man kan lika bra att göra några själv som du har gjort och det blir snyggt också.
Mycket snyggt! Jag blev jätteinspirerad, ska se om jag kan få tag på ett att leka med också!
de ser riktig snyggt ut i akvariumet. gjorde du något spesiellt efter du kravat dom färdig , menar inna du slängde i dom a akvariumet?????????:)
men annars snyggt jobbat,//karro
Tack för det.
Sköljde bara av den noga och lät den ligga i vatten någon dag.
Fiskarna verkar uppskatta den iaf, åker in och ut ur grottan som f*n.
Tack för det.
Sköljde bara av den noga och lät den ligga i vatten någon dag.
Fiskarna verkar uppskatta den iaf, åker in och ut ur grottan som f*n.
jaa då funkar de, eller hur. och mår firrarna bra av det. sååå goo for it!!!!
men som dom andra sa värt och prova har maninte gjort de sååå > =*)
MVH/karro
det där fick du till bra!!;) dem är jäkligt svårarbetade eftersom dem bara vill spricka och dela sig där man inte vil l....men du lyckades:)