Lekande corydoras!

#1 - 5 november 2007 13:31
Köpte mina 5 pansarmalar i förrgår och igår så lekte de! Först trodde jag något var fel när en hela tiden jagade en annan, men såg sedan att det blev ägg på glaset! Satt och tittade en lång stund, jätteintressant!
Nu kommer det ju inte att bli några yngel eftersom nästa alla äggen åts upp redan igår (mina platy simmade runt med ägg fastklibbade vid munnen), men det var kul ändå!:)
#2 - 5 november 2007 15:22
Vad var det för sorts Cory? :)
#3 - 6 november 2007 10:40
Metallpansarmal (corydoras aeneus).
#4 - 6 november 2007 13:38
kul (: men det finns inget gulligare än små malyngel, flytta iväg dina platys genast! :D min minsta medlem i min malfamilj av paleatus har nu vuxit till imponerande 3 cm xD
#5 - 6 november 2007 15:10
Har ingenstans att flytta dem. Har endast ett akvarium som varit i gång en dryg vecka. Har inte planerat att syssla med uppfödning utöver de platy-yngel som överlever av sig själva. Vill endast ha ett prydnadsakvarium (till att börja med i alla fall...)











Annons