Jag har sedan januari 2006 tre mangroveskott i sötvatten i en stor vas i fönstret.
Jag köpte dem som skott utan rötter eller blad och det tog ett par månader innan de fick blad. Rötterna kom lite tidigare. De står i ett söderfönster utan extra belysning eller värme. De dubblade sin höjd under sommarmånaderna, men sedan stod de still mellan oktober-mars, för att nyligen skjuta fart och växa några centimeter på ett par varma soliga vårveckor.
I vasen har jag också körsbärsräkor. Jag tillför ingen näring mer än den som kommer med den sparsamma matningen av räkorna. Nästan varje dag fyller jag på lite vatten och en gång i veckan byter jag hälften av vatttnet.
Mangroveplantorna tar sin näring ur vattnet och fungerar på så sätt som näringsexportör ('vattenrenare'). De växer relativt långsamt men å andra sidan väger en mangroveplanta betydligt mer än motsvarande mängd vattenväxter så de får nog ändå anses vara goda näringsexportörer, åtminstone under tillväxtperioden. Om de har artificiellt ljus och värme så är det mycket möjligt att de växer hela året om.
Jag importerade nyligen en ytterligare en bunt skott som nu så smått börjar få rötter. Eventuellt kommer jag att beställa nya inom kort, och då dessutom testa att ha några skott på balkongen över sommaren samt stoppa ytterligare några i mitt saltvattensakvarium.
Jag funderar också på att testa att göda några skott med PMDD för att se om det gynnar mangrovens växt.