Levande tetramat

#1 - 19 juni 2005 10:35
Hej!

Jag är sugen på att mata mina fiskar med levande föda så att man kan se fiskarna jaga omkring. Jag undrar om någon har tips på vilken levande föda som är bästa att mata med, samt om det behövs någon form av komplementfoder. Det vore kul att försöka att själva föda upp eller odla någon form av levande föda. Är artemia bara till för yngel eller funkar det på vuxna fiskar? Jag matar nu med fryst artemia och har förstått att detta inte innehåller så mycket näring utan kräver annan mat.

Jag har följande arter:
Kardinaltetra
Kerritetra
Kejsartetra
Gul fantomtetra
Blodfenstetra
Guppy
Röd Svärdbärare
Kampfisk
Siamesisk algätare
Zebrabotia
Bengal-botia
PatrikMalmo
#2 - 19 juni 2005 14:10
En del kan man ju fånga själv, som daphnier och svarta mygglarver. Dessa går också att odla själv, om man har trädgård alt stor balkong. Ett annat alternativ är Moina macropa, en liten daphnie som går att odla själv även i en lägenhet. Sök på "Moina culture" eller kolla någon av trådarna här på Zoopet.

Ett bra foder som har fått danio, barber, rasboror och killies att "explodera av matlust" hos mig är bananflugor. Går också att odla själv i en lägenhet, men kan lukta lite/mycket beroende på vilket kulturmedia man kör med. Kan vara trixigt att få tag i den vinglösa varianten, men även för varianten med vingar finns en lösning - skaka ut så många du vill mata med i en plastpåse, lägg den i frysen i fem minuter så är flugorna döda - men fortfarande mycket näringsrika.

Nykläckt artemia käkas av de flesta firrar av mindre storlek. En del större käkar dem också - t ex är det ingen idé att mata yngel av Cyprichromis (en Tanganyikaciklid) med nykläckt artemia om föräldrarna går kvar i karet... trots att de som vuxna blir ca 10 cm så plockar de mycket smått foder blixtsnabbt.

Ett sista tips är att gå in på lite olika antikvariat och leta äldre akvarieböcker. Faktamässigt är det inte mycket att komma med längre, men förr i tiden var man duktig på just levandefoder.

Well. Lycka till med odlingen av foder!!
#3 - 19 juni 2005 16:19
enkyträer
grindalmask
och micromask
brukar komma ut lite annonser då och då...
#4 - 19 juni 2005 17:34
Hur odlar man daphnier och svarta mygglarver? Vart hittar man dem? Finns de i åar eller stillastående vattenpölar? Finns det bilder någonstans på dem så att man vet att man fångar rätt djur?
#5 - 19 juni 2005 18:07
Svarta mygglarver fångar man på våren.
Dafnier oftast på försommaren men dessa kan också odlas ibland.
Moina (egentligen en sorts dafnie) är ett bättre alternativ att odla än dafnier.
Annars - odla bananflugor eller hoppstjärtar
PatrikMalmo
#6 - 20 juni 2005 08:19
[QUOTE=Mats_E]Hur odlar man daphnier och svarta mygglarver? Vart hittar man dem? Finns de i åar eller stillastående vattenpölar? Finns det bilder någonstans på dem så att man vet att man fångar rätt djur?[/QUOTE]

Bilder går att hitta på nätet. Har inte provat att odla svarta mygg eller daphnier själv, men odlingen utomhus går tydligen till på ungefär samma sätt. En behållare med hyfsad size (200-liter och uppåt), med så stor yta det bara går, fylls med vatten. Lägg i gödsel (går bra från vilket kreatur som helst, men av det jag hört är höns eller hästgödsel "bäst"). Inte pejl på hur mycket gödsel det ska vara, men ett tips är att börja med lite. För svarta mygg behöver du inte ut och fånga, i en sådan miljö kommer myggen själv att lägga ägg där. Daphnier däremot behöver du plantera in om du ska få snurr på det fort.

Hilsen,

P
#7 - 20 juni 2005 18:59
Tackar för ett kanontips PatrikMalmo. En liten fråga till bara, vet du när det är säsong för svarta mygglarver. Om jag t.ex. ställer ut en balja nu, tror du då att myggen lägger dit larver? När på året börjar deras säsong och när slutar den?

Jag har idag inhandlat en artermiakläckare samt en burk med artemiaägg som ska kläckas. Det ska bli spännande att se hur det fungerar.
PatrikMalmo
#8 - 21 juni 2005 14:24
Mats,
jag har plockat svarta mygglarver i augusti i Dalarna, så de lägger nog ägg så länge det är tillräckligt varmt. Har inte pejl på exat säsong, misstänker den kan variera beroende på var i landet man bor. Mest larver brukar man dock hitta på våren, men som sagt, de finns under hela den varma perioden. Skriv gärna en rad och tala om hur det går!!

Hilsen,

/P
#9 - 21 juni 2005 14:26
jag säger bara mygglarver...de älskar det...i alla fall min fiskar
#10 - 16 augusti 2005 09:42
hur odlar man bananflugor??
#11 - 16 augusti 2005 13:18
Det borde väl vara så att så länge det finns mygg som sticks så lägger de ägg? Det är ju därför mygghonorna vill ha blod. Men antagligen växer inte larverna något vidare fort när det blir för kallt i vattnet. På våren/försommaren brukar det krylla av mygglarvet i pölar, diken och översvämmade hagar mm. Det är då man hittar mest som Erikthur skriver.

Grindalsmask är annars väldigt lagom storlek till något mindre fiskar som tetror och Corydoras mm. Men det kan vara svårt att hitta startkulturer till det.

Bananflugor får verkligen fart på fiskarna när dom lärt sig vad det är. Alla mina firrar, utom malarna då rå ;), blir som tokiga när dom jagar bananflugor. Somliga av firrarna hoppar upp på växtbladen för att komma åt flugor som försöker rädda sig i säkerhet där.
#12 - 16 augusti 2005 16:14
flyger inte flugorna ut ?
#13 - 16 augusti 2005 22:28
[QUOTE=Raven]flyger inte flugorna ut ?[/QUOTE]
Inte mina ;) Jag har vingdeformerade bananflugor. Men dom hoppar och springer fort.
#14 - 16 augusti 2005 22:31
vingdeformade.
gör du de själv eller föds dom så ?
#15 - 16 augusti 2005 22:35
[QUOTE=Raven]vingdeformade.
gör du de själv eller föds dom så ?[/QUOTE]
Det är en speciell stam som avlats fram med otroligt små helt värdelösa vingar. Det bedrivs mycket forskning på bananflugor och det var väl praktiskt att "ta fram" en sort som inte flyger iväg när den ska undersökas. Men dom korsar sig hur lätt som helst med "vilda" bananflugor så man måste se till att det inte blir några tjuvparningar i burkarna man odlar i.
#16 - 16 augusti 2005 23:06
haha ok dom kan inte flyga från en undersökning men dom kan fortfarande jävlas genom att springa iväg.

du råkar inte ha nån bra länk om bananflugor och hur dom odlas ?
#17 - 16 augusti 2005 23:20
Här är två länkar nederst till olika artiklar om en massa foder man kan odla själv. Men jag har fått tag i ett färdigt odlingssubstrat som är framtaget just för bananflugor och inte luktar illa eller möglar. Man blandar bara med lite vatten till en gröt och tillsätter några få droppar äppelcidervinäger. Substrat och flugor har jag handlat hos Janne på Södermalms Akvarieaffär:
http://www.sodermalmsakvarieaffar.se/
Jag har aldrig testat de andra sätten att odla dom på.
http://hem3.passagen.se/stoakvf/foder.htm
http://www.ikeepbookmarks.com/browse.asp?folder=14177
#18 - 16 augusti 2005 23:30
tack för länkarna.
kanske blir ett försök till vintern.
#19 - 17 augusti 2005 07:58
Som jag skrivit tidigare, hoppstjärtar är mycket lätta att odla och alla fiskar som äter från ytan tar dom. Det är faktiskt mitt basfoder för mina fiskar.
#20 - 17 augusti 2005 08:29
Hoppstjärtar!

[QUOTE=BengtO]Som jag skrivit tidigare, hoppstjärtar är mycket lätta att odla och alla fiskar som äter från ytan tar dom. Det är faktiskt mitt basfoder för mina fiskar.[/QUOTE]
Hur matar du fiskarna med det? Jag har sett en hoppstjärtsodling hos Janne som har Södermalms Akvarieaffär. Han odlar dom i något substrat och har en glasskiva över själva maten. Kommer inte ihåg precis vad han matade dom med. Men hoppstjärtarna är ju väldigt snabba, dom springer bort från glasskivan snabbt. Jag såg när ett gäng bilbuksfiskar fick hoppstjärtar i alla fall, och det var ju cirkus i karet. Maten hoppar ju på ytan och fiskarna hoppar efter, och snabbt går det också.
#21 - 17 augusti 2005 12:34
Jag har burkar, typ "Godis" med ett ganska tunnt lager genomfuktad torv(10mm). Matar med torrjäst. När det blir fart i kulturen lägger jag på några skivor rå potatis (5-10mm). Hoppstjärtarna sitter gärna under dessa och håller sig kvar mycket bättre än på glas. Sen är det bara att lyfta ut en potatisskiva och knacka av stjärtarna. Janne gillar inte ideen med potatis, han är lite rädd för lukten och kulturerna kan stinka en del men det känns bara när man öppnar dem. Har odlat så här i många år till mina grodor.
#22 - 18 augusti 2005 00:00
Jahaaa... så det är från dig Janne fått hoppstjärtarna? ;) Han sa att det ska funka med potatis men hade inte testat. Så han berättar ju i alla fall. Jag är lite misstänksam mot dom för dom är så himla lika trips som är ett gissel på krukväxterna. Det bär mig lite emot att bära hem något som ser ut att kunna äta upp mina krukväxter. Men bilbukarna hade väldigt kul med hoppstjärtarna i alla fall.
#23 - 18 augusti 2005 07:21
Nästan rätt, han har två olika arter. Den större sorten har han fått av mig. Hoppstjärtar har svårt att sprida sig till krukväxter, (har själv massor av växter tex ca 40 olika hoyor) och gör minimal skada. De dör dessutom mycket snabbt i torr miljö. Däremot är krukväxter inte bra för hoppstjärtskulturer, ibland. De är nämligen mycket känsliga för div rovkvalster som ofta trivs och gör nytta bland vår krukväxter. Jag måste ha mina kulturer i en så växtfri zon i lägenheten som det bara går. Annars blir de kvalstermat.
#24 - 18 augusti 2005 19:07
Jag pratade just med Janne och han sa att de större hoppstjärtarna funkade bättre på det sätt han odlar dom. Dom är visst inte riktigt lika snabba. Kanske jag skulle prova ändå. Fast å andra sidan har jag massor av blommor överallt, bl a ca 35 Hoyor ;), så jag har väl kvalster i dom då. Men var odlar du hoppstjärtarna? Dom kan vara mörkt kanske, som i ett badrum eller klädkammare?
#25 - 19 augusti 2005 06:16
Janne har inte odlat den större sorten på "mitt" sätt, hans substrat är ju fullt av håligheter där hoppstjärtarna kan krypa in. Det är en nackdel då man missar en hel del foderdjur då. På blöt pressad torvströ har dom inget annat alternativ än att gå på ytan. Har man pilgiftsgrodor är den större sorten (det odlas många andra arter) att föredra då den är mycket mera rörlig (attraherar grodorna) växer snabbare, och blir större. Mina kulturer står i en hörna i vardagsrummet, de luktar bara när man öppnar dem. De är inte beroende av ljus.
#26 - 19 augusti 2005 08:53
Jag har stått och kollat på Jannes hoppstjärtodling flera gånger och sett när han matar. Kanske jag testar lite själv. Fast jag har väl ett "problem", har nog alldeles för mycket flytväxter i alla kar. Då smiter dom nog upp på dom rätt snabbt. Jasså är det dom större som är hoppigare. Jag fick för mig att Janne sa att det var de mindre. Jag ska studera dom mer noggrant när jag är i butiken nästa gång.
#27 - 19 augusti 2005 14:08
Ja den lilla sorten är nog "hoppigare" men när den inte hoppar är den ganska stillsam, medans den större kutar runt mest hela tiden. Konsten att utfodra effektivt är att hitta något som de håller sig kvar på fastän man lyfter ut det. I Jannes fall en glasskiva och mitt en potatisskiva. På glaset får de sämre fäste. Idealet är ett ganska hårt och hållbart material som tar åt sig fukt och inte möglar eller ruttnar.
#28 - 19 augusti 2005 16:38
BengtO - nån sorts rovor? palsternacka kanske?
#29 - 20 augusti 2005 05:30
levande tetramat?

off topic kanske...
Varje gång jag läser rubriken tänker jag i alla fall på den tetramin-burk en kompis inköpt på 1970-talet som förutom flingorna inhyste små skalbaggar...
Det var levande tetramat i alla fall... :D
#30 - 20 augusti 2005 13:28
haha små skalbaggar va trevligt de måste va å öppna burken å se dom där











Annons