Hej jag har varit med här ett tag för jag funderat på att starta akvarium igen men det är mycket som ändrats sen jag hade akvarium sist. Jag tänkte köpa ett 375liters kar och ha sällskapsfiskar med mycke växter, något som jag inte lyckades med sist jag hade akvarium, vet nu att jag hade för lite ljus.
Jag tänkte köpa en heltäckande ramp för fyra st 36w t8 lysrör men vet inte om det räcker? Jag har sett att man ska ha 0,5w per liter vatten och det blir det ju inte.
Kanske bättre att köpa t5 men det blir ju inte lika snyggt om den inte är heltäckande och dessutom betydkigt dyrare. Jag antar att det inte räcker med 2 st 54w t5?
Längre fram tänkte jag kanske skaffa co2, verkar väldigt bökigt så jag väntar med det, ska man ha ännu mera ljus då?
Har även kollat på filter och funderar på att köpa Eheim Compact 2000 och sätta den i ett hörn med filtermatta framför som jag sett här på sidan att man kan göra, är det någon som vet om den är lämplig till det och om den är tyst? Den är på 1000-2000 l/h så det borde vär räcka?
Tack på förhand
