Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Ljus ramp till 663 L?

Arkiverad tråd – read-only.

tjo , börjar undra lite hur får man lättast tag på en ljus ramp? akvarium kmr bli 170cm långt så ska man försöka skaffa 2 små då , eller kan man rent av bygga de på något sätt? nån annan me specialmått , hur har ni gjort?
Bondplåt i lagom längd som du böjer till och sen limpostol och fyra lysrörshållare där du förskjutigt 2st om vartannat mot höger resp. vänster gavel.
Glöm inte reaktorn som bör vara i någon kåpa av någe slag.

Bra beskrivning på hur du ska placera lysrören finns i "Stora Akvarie Guiden(blå)" att läsa om.
Hmm bondplåt ? Stora akvarie guiden blå ? kan man typ låna på biboteket eller köpa ? eller internet? tack för iden iaf!
Skulle satsa på aluminiumplåt om jag vore dej,aluminium rostar inte men det gör kolstålsplåt.
Plus att aluminium är lättare i vikt,och lättare att bearbeta(bocka,borra och klippa)lite dyrare än kolstål men du får ett mycket bättre resultat.
Och en aluminium ramp behöver du inte måla,men det måste du med en kolstål för att den inte skall rosta.
Hmm ska kolla på de , men finns de ställen som säljer färdiga ramper som är gjorda efter dina behov? kanske vore de lättaste =/.
Hittar inga standard som passar ditt kar,närmsta är 160cm och ditt kar är 170cm.
Men jag har läst här på forumet om firmor som gör ramper i customlängd,prova och sök lite...
Galne-Gurra linka gärna isf för jag hittar inget !.
Tack , ringde dom nu han sa ca 2800 kr för 170x65cm ramp med 4 lysrör , sen visste han inte hur mycket affären ville ha för det "exklusiva" eftersom man inte kunde köpa privat =/ , låter detta som ett rimligt pris?
Eftersom det är ett specialmått så är det ganska rimligt plus att du har fyra rör i rampen, men sedan vad affären tar är en annan sak;).
Tjao, ja behöver man ens 4 rör ? jag kan ingeting om detta =/.
Till ett såpass stort kar kommer du att ångra dig om du snålar ner på belysningen.
Du har inte funderat på hängande belysning ovanför karet?
Nej , faktiskt inte har du nåt tips ? dom ringde nyss från affären o skulle ha 2975kr för de, fast dom kunde inte fixa 170x65 , de närmaste var tydligen 170x63 , de kommer väl iofs inte göra så stor skillnad , deras plåtar passade tydligen inte .
http://www.aquastyle.se/ under belysning har du en snygg 4x35w T5ramp till ett bra pris:). Kom även ihåg att de ska sluta med belysning så ringer du en av återförsäljarna så gäller nog inte priset på hemsidan.
Jag beställde själv en MH ramp för ett tag sedan och den blev 1000:- billigare än vad som stod på hemsidan, men utpriset var 2900:- först.

Tillbaka till kategorin












Annons