Om det bara är för fiskarnas skull går vilket lyse som helst bra, fiskarna är inte direkt beroende av ett speciellt ljus.
För ögat kan ju olika ljus i akvariumet vara olika trevligt att titta på, min åsikt där är att alla vanliga glödlampor ger ett tråkigt gult ljus.
Värmen är en annan aspekt som redan nämts, har man problem att hålla "rätt" (för varmt)temperatur i akvariet bör man nog snarast skippa vanliga glödlampor.
Det alternativ som redan nämts är Lågenergilampor, det är en typ av lysrör och ger oftast ett trevligt ljus.
Man kan få in ganska mycket ljus på liten plats med "rätt" lågenergilampor,jag har själv hittat 15W med E14 sockel som jag har till mitt minsta akvarium.
Till sist Växterna, det är de som kräver "mycket "ljus, för att man ska ha ett trevligt utbud av växter att välja på bör man ligga på 0,3-0,6W/Liter (grovt räknat) för ett vanligt sälskapsakvarium (växterna kräver även gödning).
/Niklas