Arkiverad tråd – read-only.
Jag har en luftpump till mitt akvarium och trotts att den har gummitassar låter den väldigt mycket. Hade en annan förut och den lät oxå så jag vet att det inte är så att den är sönder eller nåt. De vibrerar ju lixom. Ja ni vet säkert vad jag menar ni som har luftpump. Men hur sjutton ska man få tyst på skrället? Ja, utan att dra ur sladden. Kan man på nåt sätt bygga in den så den låter mindre. Har förövrigt en stor utombordare till pump och den låter inte nåt men luftpumpar gör mig tokiga.
Det brukar finnas en ögla el liknande på pumpen sätt ett snöre,gummisnoddar el dyl och häng den på väggen i en krok så att den hänger fritt tar kål på vibreringarna och nerverna får lugn och ro:D
mvh erik l
För att fiskarna ska få syre
Det räcker om du rilktar utblåset från filtret så du får en rörelse i ytvattnet (små vågor) det behöver inte bubbla och fräsa utan huvudsaken är att ytvattnet rör sig.
Luftpumpar gör ingen större nytta eftersom det mesta av gasutbytet sker i ytan.
då kan ja ta bort min luftpump då :P ,den låter så mkt
Gör det så slipper du ljudet.
Kolla även länken, längst ner på sidan unde avsnittet "vanlig missuppfattning" där står det om detta.
http://www.zoopet.com/index.php?option=com_content&task=view&id=174&Itemid=92
Hur vet jag att jag har riktat utblåset tillräckligt mycket då? Alltså ska det synas små luftbubblor i vattnet eller räcker det med att vattenytan rör på sig?
ja tro han mena att de ska bli småa vågor,så att ytan rör på sig
Det bör bli som en bula på vattenytan när du riktar upp utblåset då blir det små vågor av sig självt.
Och det behöver ej vara luftbubblor i vattnet
bara de blir våger så räcker de behöver inte va mycket våger utan bara så de krusar sig o rör på sig