lyktögonrasbora??

#1 - 10 januari 2003 17:12
har jag en som heter men hitar ingen bild el latinsk namn någonstans..nån som vet nåt``?

=)
Bilagor:
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 11 januari 2003 15:02
Hej,
Jag känner inte till någon rasbora med detta namn. Jag kollade också några engelska och tyska akvarieböcker och hittade inte heller där någon rasbora med detta handelsnamn.
Har du frågat den du köpte fiskarna av?
Akvaristiska hälsningar
Kjell
#3 - 12 januari 2003 15:44
den är silvrig i kroppen men ögonen blänker i metalic grönt. vet du om den heter nåt annat??

=)
Kjell Fohrman
Administrator
#4 - 13 januari 2003 07:47
"vet du om den heter nåt annat??"
Självklart har den ett vetenskapligt namn men eftersom jag inte vet vad det är för fisk så kan jag ju inte veta det. Tycker du skall fråga efter det vetenskapliga nmanet där du köpte fisken.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
#5 - 13 januari 2003 11:35
med ovan inlägg tänkte jag att om jag beskrev den så kanske du visste vilken det var. det är nämligen så att jag fick en st av denna fisk när jag köpte ett kar..så jag undrar lite om hur den var och vet den heter då jag inte heller hittade nån info omden. har inte sett den i nån affär på länge.

=)
#6 - 13 januari 2003 16:15
Kanske "Blue Eye Rasbora", Rasbora dorsiocellata ?

Per-Erik
#7 - 17 januari 2003 10:26
Jag såg denna fisk för något år sedan i Kalmar. I akvarietslexicon kan man läsa att det finns en under art till den vanliga Rasbora doriocellta och som P-E länkar till R. doriocellta macrophthalma som enlig boken ska bli något mindre.

Den verkade stimma bra och tjusig

/Pär
#8 - 26 oktober 2018 08:06
Gammal tråd

Den här fisken är Brevibora dorsiocellata. Den finns med på Zoopet som Fenfläcksrasbora, men kallas också Lyktögonrasbora i handeln. Det har jag kollat med Akvarietjänst i Malmö. På Zoopet har den det vetenskapliga namnet Rasbora dorsiocellata, men detta är ett tidigare namn, bl.a. enligt Fishbase.org http://fishbase.org/Nomenclature/SynonymsList.php?ID=10368&SynCode=163679&GenusName=Brevibora&SpeciesName=dorsiocellata











Annons