Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

lysrör osram lumilux 31-830

Arkiverad tråd – read-only.

Hej har för tillfället bara ett 30w osram lumilux plus 31-830 men får om ett tag ytterligare en ramp för 2*30w som jag ska komplettera med.

Bara en liten fundering om jag för växternas skull ska köpa ytterligare 2st av ovanstående osram rör (om de nu e någe bra?? nån som vet??).
el om jag ska satsa på något annat rör som är bättre för växterna o helst inte kostar skjortan.

Någon vänlig själ som vet nån butik i örebrotrakterna med omnejd som säljer billiga rör som passar för växter.
De lysrören är inte så jättebra ur växtsynpunkt, med en PUR på 0,57. Ett lysrör som är bra och billigt, och enligt mig snyggt, är philips aquarelle, som har en PUR på 0,76.
Här e en bra länk med PUR-värdet för många vanliga lysrör och lampor. http://82.183.138.227/defblog/permalink/1402.html
Skaffar du fram lumens, watt och spektrum för Osram lumilux plus 31-830 kan jag beräkna hur effektivt den gror växter jämfört med alla andra rör på marknaden.
Ojdå. Jag hade visst redan beräknat det 8) Tack Shagrat!
NP...

Edit: never mind ;)

Tillbaka till kategorin












Annons