Arkiverad tråd – read-only.
Hörde i Zoo-affären att det passar bra att skaffa en algätare ca en månad efter att man startat akvariet, annars svälter de då det ej finns alger. Finns det någon mal som skulle passa att införskaffa tidigare så man får lite befolkning på botten?
Du kan väl utfodra malen??
Det tyckte jag också, men zoo-ägaren verkade inte hålla med av någon anledning.
Men en ancistrus- blir inte den väldigt stor eller har jag blandat ihop den med någon annan mal?
Konstigt, zoo-affären vill inte sälja maltabletter?[:o)]
Ancistrus blir inte stor(max 13cm) och den skulle kunna leva på maltabletter eller grönsaker(ärter, broccoli etc.) tills dess algerna börjar växa.[:-127]
Jag har för mig att den blir 10-15 cm. Sen om jag har förstått allt rätt.. (vilket inte är givet).. så ska de ändå ha tillskott.
En månad? :S... jag väntade bara en vecka... kommer han kasnke svälta ihjäl då? min mal liggaer bara under en rot. på natten så simamr han runt lite och försöker äta på rutorna. ska köpa mal-mat imon.. överlever den tro? :(