Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

malawi och vitamygglarver

Arkiverad tråd – read-only.

är det samma som med röda ?
att dom lätt får buksot eller vad det nu hette?
ingen online som kan svara ? :)
tror att vita mygg ska va bättre.. fiskarna kan få bukvattensot av all mat om dom får samma mat hela tiden.. varierad kost är bäst. sen är röda mygg väldigt allergiframkallande vilket inte vita mygg är tror ja.. inte i lika hög grad i alla fall.
Jag skulle aldrig ge malawi mygglarver...Ska du ge dom fryst kör i så fall räkmix
Bättre att låta bli det skitar ner så fruktansvärt i karet när man matar dem med det alla blir inte uppätna finns annat som man kan mata dem med.Men om det är någon annan som kan säga varför man ska mata malwi med mygglarver så är jag ett idel öra och varför man ska varva maten med det i jämna mellan rum så vill jag så järna höra förklaringen.
okejokej , ja undra bara då jag har lite vitamygglarver till diskusarna
fiskarna kan få bukvattensot av all mat om dom får samma mat hela tiden


Är det så? Jag trodde soten var vanligast när man byter foder utan tillvänjning eller om man ger dem felatktigt foder (kött till växtätare och tvärt om). Fast jag är inte säker[:o]
Dom brukar få svarta prickar (utslag) på buken av röda mygglarver, vet inte hur det är med vita men tror dom är bättre. Osäker på varför prickarna uppstår någon annan som vet?
Mazzi skrev:
Dom brukar få svarta prickar (utslag) på buken av röda mygglarver, vet inte hur det är med vita men tror dom är bättre. Osäker på varför prickarna uppstår någon annan som vet?



dom där "svarta prickarna" kan dom få ändå om det är sprirulina i maten.
sen om jag har gett mina ciklider mygglasrver i ca 1 år och sen matar dom med räkmix tillexempel så kan dom få bukvattensot.,
som sagt.. varierat foder är bäst,

Tillbaka till kategorin












Annons