Mattes första salt!

#1 - 11 mars 2012 16:17
Blir mer och mer sugen på att prova salt! Så det är väl dax att börja någonstans [:o]

Får bli mitt 120L som skulle ha blivigt räkor i egentligen! :p

Streamerpump JVP-202 märkt 12000L/h hade jag sen mitt strömvattens försök.. tror den pumpar mindre och verkar gå att ha om man riktar strålarna in i bakgrunden :confused: I bakgrunden är det filtermatta som var tänkt till räkburken, kan man ha kvar det? Sitter ett powerhead märkt 1600L/h där med, men skulle mer tro den pumpar runt 800L/h:)

Skummare blir en Haqos ps300 Hang on 800L/h för upp till 300L akvarium.


Så långt har ja kommit än så länge :) Nästa blir väll att skaffa tester salt och sand..

http://i40.tinypic.com/aabnyd.jpg
#2 - 11 mars 2012 17:31
Den blå filtermattan kan du har kvar men inget kommer att fastna i den. Skit och sådant som kommer att åka bakom kommer att lägga sig på bottnen. Nixon är väl vår saltexpert här inne på zoopet så han kommer förr eller senare hitta hit :). Tror att jag har sett någon annan här med som kan salt. Har själv testat salt innan och då körde jag ett nano utan skummare och med vattenbyten en gång i veckan. Funkade bra :).
#3 - 11 mars 2012 17:40
okej kanske inte ska ha hela bakgrunden full av filtermatta då utan bara ha kvar den vid insug och innan pumpen, så blir det lättare att städa där :)

Läser så mycket ja orkar just nu men blir mest snurrig :p Ska försöka åka in till korall fisken i stan nästa helg å prata med dom så kanske det klarnar lite mera :D
#4 - 11 mars 2012 17:47
Det är inte så svårt :p. Men det är väldigt mycket att läsa, tyckte med det i början. Men med salt så är det lite viktigare att kolla värden. Jag testade mig mest fram når jag hade salt men höll koll på salthalten, den får inte vara för låg eller för hög :p. Sen när det gäller salt så verkar det finnas en massa salt sorter och vissa ska vara bättre än andra. Ta dig tid där och läs på om dem olika.
#5 - 11 mars 2012 17:54
Jo vars mycke att läsa finns det :p Sen ska man ju försöka sortera ut vad som är relevant för ett enkelt akvarium som mitt kommer bli! Men det lär lösa sej :) Vi har en bra butik som bara har saltvatten, och så har en på jobbet ett 720L salt så får terrorisera han lite :D
En polare har provat salt med för några år sen så har lite folk att ställa dumma frågor till! Lär säkert bli en hel del på forumet med Hehe
#6 - 11 mars 2012 18:03
Då är det lungt då ju :). Bra att du har folk i närheten som kan salt. Den närmsta saltbutik jag hade var 7 mil bort XD. Men jobbade med akvarium innan så kunde beställa genom jobbet då :p. Som du sa att det fäller sortera, jag körde på det lättaste med lowtech och mina skivanemoner putsarräkan trivdes ^^. Du får inte snåla med bilder ;).
#7 - 11 mars 2012 18:10
Får hoppas på att det blir lungt iaf.. blir ju lite kan själv gärna :p Hehe
Enda träliga med saltbutiken här är att dom har lite dåliga öppetider, tror dom kör butiken vid sidan om vanliga jobb.. men det är ju inget problem igentligen :)
Blir väll lungt på startfronten nu ett tag.. väntar på lön och skummaren så har jag tid att läsa på mer under tiden :d Bilder kommer!
#8 - 11 mars 2012 18:15
AJ då , inte så roligt :p. Det som jag tycker är synd att saltsidan är dyr. Det springer lätt iväg tusenlappar :p. Men sen beror det på vad man ska ha för saker. Rekomenderar saltvattensguiden. Där fick jag mycket insperation av att läsa om andras erfarenheter och hur de tänkte sig i början och framför allt att titta på alla bilder :).
#9 - 11 mars 2012 18:18
Jo dyrt som fan är det! :mad: Fick bli en kinaskummare just pga av de! Men vad ja kunnat läsa mej till ska den funka bra iaf :) http://i39.tinypic.com/azjjvt.jpg

saltvattensguiden hänger ja på timtal om dagarna nu för tiden :p
#10 - 11 mars 2012 18:28
Är jättedålig på skummare eftersom jag aldrig använde någon. Ska du ha ytavrinning så du slipper den hinnan? Om du har till räckligt med plats bakom bakgrunden så kanske du kunnat göra några fack som du hade kunnat fylla med olika material.
#11 - 11 mars 2012 18:31
Skummaren hänger över kanten av akvariet så blir väll lite som ytavrinning antar ja :)

Går säkert att få till nått bakom bakgrunden med!
#12 - 11 mars 2012 18:34
matte_lkpg skrev:
Skummaren hänger över kanten av akvariet så blir väll lite som ytavrinning antar ja :)



Går säkert att få till nått bakom bakgrunden med!


Aha okej, smidigt! Då behöver inte tänka på det då :p.
#13 - 11 mars 2012 18:34
Hej Matte!:-)
Välkommen till saltet;-)...
Det finns egentligen inte så många måsten...det finns en uppsjö av preparat men man kan förenkla i minimera detta till det bara viktigaste. Sen när det gäller kvalitet så kom ihåg: det mesta är otroligt enkla saker rent tekniskt, tex en skummare är bara ett plaströr i vilket det sugs in luft. Kan gärna inte bli så fel även med en billig skummare. Det gäller det mesta inom saltet. Det du skall satsa på är en osmos så du har bra vatten i botten så att säga samt ordentlig med cirkulation. Beträffande ljuset kan du klara dig med två t5 rör om du bara skall ha mjukkorqller eller vissa sk lps koraller. För lite mer ljuskrävande arter behövs 3-4 t5...men tro mig..vad du än må ha hört, för vissa är ljusfanatiker;-)..så kan du driva upp i princip vilken korall som helst med blott 4 t5 rör. Det enligt mig överlägset snyggaste ljuset är dock metallhaligen då det ger det där underbara glittret som ingen annan ljuskälla gör.
Satsa sen också på fräsch fin levande sten där du helst lägger i allt på en gång och då ca 10 proc av vattenvolymen...dvs om du tex har ett 150 liters kars behöver du ca 15 kg sten.

Jag tittar in här då i då och svarar gärna på ina frågor. Mitt special område är väl kemin och cellbiologibiten.

Med vänlig hälsning,
Jonas Roman
#14 - 11 mars 2012 18:37
Tänkte med att det fanns någon annan saltkunnig här :). Sorry OT.
#15 - 11 mars 2012 18:38
Kusinen min har ett RO-filter som jag kunde låna så den biten är löst ett tag iaf :)

Belysningen hade jag väll tänkt köra med den rampen jag har.. fast nya rör då! 2x30w T8

Tackar på förhand för hjälpen!!
#16 - 11 mars 2012 20:21
Vill du ha lite koraller så skulle jag nog rekommendera o fläska på med lite mer ljus, eventuellt lite mer än vad Jonas är inne på;)
Jag skulle dock avråda från metallhalogener, dom värmer rätt bra och är inte så behagliga på ett långsmalt kar om man endast skall ha en.
Lysrör är ett bra alternativ, vill du ha nåt vassare så är det LED´n(men där gäller det o veta vad man skall ha).
Dom ger mer glitter än en Mh och jag tycker att dom är snyggare då man även kan dimma olika färger separat(om man vill dvs).
Det är dock en relativt dyr variant i inköp men man sparar på el och byten av rör/lampor.
Skall du bara testa salt så är det bättre o komplettera din befintliga ramp med ett par rör till tycker jag...

Flödet vore helt ok om du delade upp det på 2-4 pumpar istället, tror du kan få svårt o få ett bra flöde för koraller.
En grundregel är att man skall undvika ett konstant enkelriktat flöde, det är bättre o ha ett par pumpar o mötas för att skapa turbulens.
Ännu bättre är någon form av styrning på pumpens effekt, det bästa jag sett/prövat är att ha nåt som ändrar riktning på pumpens flöde.
Om möjligt så kolla på ett par lite mindre pumpar istället, säg 40-80ggr volymen i timmen.
Med din nuvarande så kan mjuka koraller och LPS ha det svårt att klara sig/trivas(det är dom man vill börja med)...

När du handlar så sker det på ditt ansvar så håll handlaren på avstånd med käpp(vässa gärna ändan).
Vissa låter seriösa och kunniga men kan inget eller så har dom inte läst på så mycket sen 80-90 talet.
Se till att du vet vad du vill ha när du kliver in i butiken, annars kan du betala en hel del för en massa onödig prylar eller olämpliga husdjur.
När du lärt dig vilken nivå din handlare ligger på så vet du även hur mycket du skall lyssna på denna.
Gör inga impulsköp, vet vad du köper och varför(gäller såväl levande som teknik).

Levande sten, ett par tipps.
Stenen skall förvaras i saltvatten med någon form av pump, när man plockar upp den så skall den lukta hav och alger med inte skunk.
Stenen fraktas hit i lådor med fuktade tidningspapper, detta är dock inte en ok förvaringsform för stenen.

Osmos är en bra och billig försäkring även om man har bra kranvatten, det räcker med att dom gör jobb på vattenledningen före du tar påfyllningsvatten o så är det kört.

//NiXoN
#17 - 11 mars 2012 21:30
Ok..bra att du kan låna en osmos:-)!...om den har ett silikatfilter som sista filter, kan det vara för gammalt, och istället förorena vattnet. Hur länge är det använt?, vet du om det finns ett silikatfilter som slutfilter?...även sjölva huvudfiltret/membranet, har en begränsad livslängd som du kan läsa om i instruktionsbladet. Tänk också på att du komme rju att behöva osmosen regelbundet inför tex alla vattenbyten mm...så de kan va bra att investera i en sån själv. Den billigaste tror jag den sk "picobello" som du nog kan få för 600-700 kr ny. Detta är en sån där grej som kan va bra att inte köpa begagnad, för det kostar så lite o ger så mkt vinst med att få bra vatten:-)

Belysningen med två t 8:or är ju verkligen i minsta laget...men om du håller dig till mjukkoraller o kanske en del enklare LPS, så kan du börja så. Jag gissar att du får mersmak på detta o kanske vill pröva fler koraller o rent av ngn sk SPS...då bör du uppgradera ljuset till t5 rör.

Mvh
Jonas
#18 - 11 mars 2012 21:40
Håller med mkt i det Nixon skriver...lyssna på honom:-)
Jag kan håll amed om att lysrör är så mkt enklare, mindre vämrealstrande än MHI..så visst är lysrör ett jättebra alternativ. Men, titta ändå på MHI...du kanske faller pladask för glittret..eller så tycker du inte det är värt att det är lite mer knäligt med en MHI lampa som ju måste skärmas av samt precis som Nixon skriver alstrar mer värme.
Intressant det du skriver om LED att det ger till o med MER glitter än MHI...det visste jag inte..har inte haft LED själv, utan bara sett flyktigt, dels tror hos Jörgen svärd för rätt länge sen, samt i nån butik...mindes inte att det glittrade så mkt, men du vet bättre där:-) Men..priset..herregud vad dyrt med LED...så nybörjaren bör nog ändå hålla sig borta från det. T5 är väl det bästa valet för nybörjaren som vill ha en enkel lösning.

Mkt bra det du skriver om handare...trots mina år inom saltet..med en del uppehåll, o till o med otrohet inom sötvatten;-)....så kan jag bli frustrerad än idag när jag lämnar en butik öronen fyllda av okunnigt försäljarsnack...Du skall precis osm nixon skriver bestämma dig vad du vill ha...gör en inköpslista..o beställ detta av handlaren vad han än säger. Du har ju internet också om du verkligen vet vad du vill ha. Sen lär du dig, du får i bästa fall ett förtroende för ngn riktig salthandare som verkligen kan...för dom finns dom också givetvis...dock känner jkag ingen sådan i mina trakter dessvärre.

Lycka till igen...om du filtrerar dina tankar o frågor genom forum som detta etc...så tror jag du inte kommer gå på ngr försäljningsnitar. Vi hjälper dig så gott vi kan:-)

Mvh
Jonas
#19 - 12 mars 2012 04:11
Oj oj här har det ramlat in en massa bra tipps sej jag! Får läsa liite mer noga ikväll efter jobbet! :D
#20 - 12 mars 2012 16:51
RO-filtret vet jag inte så mycket om än.. kusinen är iväg på skidresa men få kolla upp de när han kommer hem!

Ljuset får väl bli så att jag tar mina 2 T8 till att börja med.. ett PowerGlo och ett MarineGlo, är det okej rör?

Men tänkte att jag skulle bygga en heltäckande ramp istället för den jag har nu som är för lång för akvariet
så då kan man ju tanka på att det ska gå att få i fler rör :)
Har en digital dimmbar balast till 1x40w T5 med, men ingen aning om hur man kopplar in den :confused:
Ska man passa på att bygga in en fläkt i rampen? Har lägenheten i söderläge så kan bli ganska varmt här!

Vilka tester ska man börja med att köpa?
PH, Nitrit, Nitrat och Saltmätare?
#21 - 12 mars 2012 17:23
T5 HO som är lämpliga för salt kommer i 24/39/54/80watt.
Om värme är ett problem så kan en inkapslad ramp göra läget värre om du inte drar på ordentligt med fläktar.

Nitrit/nitrat kan vara krångligt o mäta i början, dom stör ut varandra i salt och sen är det inte så kritiskt.
I prioriteringsordning.
Saltmätare, en refraktometer är att föredra.
Kh
Ca
Mg

Dom 3 testerna är grundläggande om du skall ha koraller, sen blir det lite krångligare.
Utöver dom testerna använder jag fosfattest och nitrat ibland, dessa är dock inte utan vissa komplikationer.
Dom billigare testerna ger dig 0 värden där dom dyrare ofta börjar, även om dom hävdar att dom har samma mätskala.

//NiXoN
#22 - 12 mars 2012 18:17
Skulle väll vara om den funkar till ett 39w rör då? Här är en bild iaf: http://i39.tinypic.com/snyr1e.jpg

Får ta och läsa på lite mera om det här med tester och sånt! Några preparat man behöver köpa hem?

Har laddat ner saltvattenskemi for dummies från saltvattensguiden men inte riktigt satt mej in i den än :)
#23 - 12 mars 2012 18:37
Börja med o läsa den, det är en lättläst variant av grunderna i saltvattenskemi.
Jag gillar att köra balling då det är relativt kostnadseffektivt kontra burkar/flaskor med fina etiketter.

När det kommer till donet så är jag lite osäker, jag tycker inte det ser ut som ett T5 don utan som nåt man har till cirkulära lysrör.
Jag har inte en sån koll på elektroniken att jag kan säga huruvida det skulle fungera eller inte.

//NiXoN
#24 - 12 mars 2012 18:46
Möjligt att den är till sånt! Men mer belysning har ju alltid att fixa på annat sätt. :)

Verkar lite knepigt det här med balling men man kommer väll på det med hehe.
#25 - 17 mars 2012 11:00
hej igen:-)

Balling är enkelt;-)...det absolut enklaste sättet är att köpa ett pulver där alla Ballingkemikalier är blandade i en o samma burk. Read sea har ett som heter reeffoundation abc+...och tropic marine ett som heter Biocalcium. det är samma sak i dessa beträffande Ca, karbonater o Mg...för där är receptet ingen rocket science utan uträknat med hjälp av lite elemtär kemi. Jag har skrivit en pdf fil på nu närmare 200 sidor, med en hel del om balling o akvariekemi. Det finns en avancerad del o en enklare. Du kan få den om du pm:ar mig.

Med Ballingpulvret så är det så att du höjer KH o Ca samtidigt...och relationen är den att om du höjer dKH med 1 enhet med hjälp av pulvret så kommer du höja Calcium med 7 enheter. Du kan inte med detta pulver bara jöha kalcium eller bara dKH, utan båda höjs synkront, och det är det som är meningen. Har du från början en stor obalans i karet mellan kalcium o KH tex helt normalt/perfekt KH värde men för lågt kalcium...då måste du först höja enbart kalcium innan du sen kan börja med ballingpulvret. Samma gäller om du tex har för lågt KH med perfekt Kalcium...då måste du höja enbart KH innan du sen kan börja med ballingpulvret.
För att isolerat höja kalcium eller KH köper du preparat sm gör exakt just detta. Där finns en uppsjö att välja på, både tropic marine o Read sea har förrrutom sitt ballingpulver, separata preparat för att just höja kalcium o KH selektivt.

Nä ru har rätt proprtioner mellan Kalcium o KH i ditt kar, då kan du helt hålla dig till ballingpulvret (reef foundartion abc+ eller biocalcium).
Hur vet du när du har rätt proportioner då mellan KH o Ca?...det står i mitt häfte;-)..men varje kalciumvärde motsvara ett KH värde för att du skall ha rätt proportioner, sk balanserade värden..här är ngr exempel:
[TABLE]
[TR]
[TD]390 ppm
[/TD]
[TD]4,1
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]400 ppm
[/TD]
[TD]5,6
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]410 ppm
[/TD]
[TD]7
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]420 ppm
[/TD]
[TD]8,4
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]430 ppm
[/TD]
[TD]9,9
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]440 ppm
[/TD]
[TD]11,3
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Tänk på att akvariet förbrukar kalcium o dKH redan från start så fort du har sand o sten i. Men dock ganska låg förbrukning i ett nystartat..men börja direkt o mäta Ca o dKH så du inte råkar ut för att behöva kämpa upp för låga värden.

Mvh
Jonas
#26 - 17 mars 2012 11:11
Okej då förstår jag lite mer :) Skickar dej ett pm med min mail så får du gärna skicka pdf filen till den. ;)

Tack igen för all hjälp! :D
#27 - 24 mars 2012 10:55
Blandade ca 60L saltvatten igår kväll :)

Och testerna jag gjorde idag var ju inte helt bra :P

Temp 25c

Salinitet 1.022

Kh 5,4dKH

Ca 350

Mg 990

Kanske ska vänta lite till innan man börjar höja värdena? Måste iaf handla lite :p
#28 - 29 mars 2012 17:23
Lite bättre värden nu och 100L vatten. :) Inte balanserat dock .. men blir nog att handla levande sten i helgen :confused:

Temp 25c

Salinitet 1.024

Kh 7dKH

Ca 440

Mg 1300

Några tips? ;) Ska jag höja KH? :)
#29 - 30 mars 2012 21:43
Kör frågorna här och bilder mm i http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=151406&page=2 tror jag :)











Annons