Min äpplesnäcka flyter?

#1 - 15 oktober 2012 19:43
Lite då och då flyter min äpplesnäcka runt i akvariumet, vilket då gör han studsar mellan glasskivorna då han hamnar i strömmen och det smäller så man kan tro han går sönder, nån som har en idé om varför? Han är inte död för han kämpar emot om jag petar på hans lock.
övrigt i akvariumet är amanoräkor, grönling, hästnosmal samt lite tetror och sen idag två små grodor och några nya snäckkompisar. (Han började flyta runt innan dom kom).
#2 - 15 oktober 2012 21:00
Dom gör så ibalnd hur stor är han? Mina gör det framför allt när dom är små runt 1-2 cm, gissar att dom drar i sig för mycket luft.
#3 - 16 oktober 2012 04:34
Ganska stor, skalet är väl nästan 3 enkronor högt skulle jag gissa :)
jo han har gjort det för men nu är det som han inte vill eller kan sluta flyta utan studsar runt hela tiden.
#4 - 16 oktober 2012 06:53
låt den vara bara . mina flyter med runt ibland. de får klara sig själva. du kan ändå inte göra nått åt det
#5 - 16 oktober 2012 14:21
Får göra det, Han har hunnit ordna avkommor ifall det skulle gå dåligt för han åtminstone ^^











Annons