Följer det här rådet om att man ska mata sparsamt vid nystartat akvarium. Har tolv platy, och 12 klardinaltetror+ en mal
Men vid matning är det bara platy som tar för sig. Tetrorn verkar också hungriga och försöker snappa åt sig mat så gott det går, men mina platyfiskar är så glupska att tetrorna inte får en chans, de blir undanknuffade. Malen äter överhuvudtaget inte när det är tänt.
Har börjat släppa ner en fodertablett till tetrorna men så fort flingfodret är slut som platyna äter av (och det går fort!!) knuffas tetrorna undan och platyfiskarna äter upp fodertabletten också.
Matar jag för lite eftersom de är så glupska? Jag vill ju inte svälta fiskarna... och som det ser ut nu så får tetrorn inte mkt mat.
Samtidigt vill jag inte ösa i för mycket eftersom det inte är bra för akvariet.
Jag har ju ingen referens för vad som är lite eller mycket mat..Hur mkt är "sparsamt"?
TACKSAM FÖR LITE RÅD..
