Mitt akvarium behöver hjälp!

#1 - 2 februari 2010 12:24
Hej, Emelie. T här! :d

Jag har väl haft igång mitt akvarium i ca 1,5 år nu kanske. I början av akvarietiden växte växterna på bra osv, nu börjar de dock förmultna och tja, helt enkelt gå sönder. Fiskarna verkar inte heller må bra och jag har verkligen INGEN som helst aning om vad jag ska göra och vart jag ska börja.

Troligtvis behöver jag väl byta lysrör för det är ûbergammalt då jag använde det för många år sedan. Hur vet jag t.ex. vilket lysrör som passar? Och vart kan jag köpa det någonstans?

Karet är på 54 liter och innehåller för tillfället 15 neontetror och några guppysar i varierande åldrar. Helst av allt vill jag bara börja om från början och inte i över huvud taget ha kvar fiskarna och växterna som finns där nu, men hur ska jag gå till väga med att få bort fiskarna? Vem vill köpa dem?

Jag har även problem med för mycket skit på botten (har sand) och funderar därför på snäckor eller räkor. Tippar väl mest på att det blir räkor och har intresserat mig för Red Crystal räka eller Körsbärsräka. Vilken anser ni vara den mest lämpliga för mig och mitt kar?

En bild på akvariet som det ser ut nu:
http://www.pixbox.se/pic_show_id30372870.html

Såhär såg det ut förut (som ni ser frodades växterna mer):
http://www.pixbox.se/pic_show_id30372871.html


Jag har säkert en himla massa frågor till, men de får komma vart efter :)
#2 - 2 februari 2010 12:57
Är problem att du vill börja om akvariet eller att växterna har en nedåtsvacka? :).

Förövrigt upplever jag samma sak med mina växter, och jobbar för fullt för att ta reda på anledningen, de kan vara tusen :(!
#3 - 2 februari 2010 13:01
Jag vet inte riktigt själv haha! Jag vill nog mest att växterna ska bli bra igen. Sen tycker jag att neontetror och guppysar är lite tråkiga så vill helst bli av med dem. Vet dock inte hur jag ska bli av med dem?

Funderar på att testa fjärilsciklider, men går de ihop med räkor?
#4 - 2 februari 2010 13:14
Hahaha :).
Det finns ju växtgödning osv, kanske du använt? Dock är det rätt dumt att slänga ner det innan man vet anledningen till växternas nedgång :). Ibland räcker det med lite övermatning så att det lägger sig på botten men då ökar också nitriten.

54L är inte så stort, och om du vill ha ett färdigt par så får man oftast köpa fyra stycken för att få ihop det, annars är risken stor att de bara skiter i varandra...
Och enligt mig känns 54L lite för litet för det :/, eller kanske inte, tveksamt :).

Fjärilcikliderna är ju inte så stora i början då kommer räkorna få gå fritt. Mitt tips r ananrs större varianter av räkor...
Bilagor:
#5 - 2 februari 2010 13:20
AndreasR skrev:
Hahaha :).

Det finns ju växtgödning osv, kanske du använt? Dock är det rätt dumt att slänga ner det innan man vet anledningen till växternas nedgång :). Ibland räcker det med lite övermatning så att det lägger sig på botten men då ökar också nitriten.



Så du förespråkar att ÖVERMATA akvariet istället för att tillsätta växtgödning? Eller missförstod jag dig?

Övermatar du karet får du en ammoniumspik och det gillar algerna, lovar.

Börja med PMDD, växterna behöver också "mat".
#6 - 2 februari 2010 13:20
Men eftersom det är på gränsen med fjärilscikliderna så är det kanske bättre att faktiskt skita i dem, med tanke på att de faktiskt ska trivas i mitt kar :) Jag har troligtvis en lång framtid framför mig där jag kan skaffa fjärilsciklider.

Jag kan tänka mig att det är övermatning det handlar om, då jag inte alltid har koll på hur mycket mina kära familjemedlemmar matar. Jag vet att det några gånger har varit missöden gällande matningen, när lillasyster råkat hälla i "lite för mycket".
#7 - 2 februari 2010 13:21
Jag har tittat på PMDD förut, men aldrig riktigt orkat ta tag i det. Men det kanske är dags nu för växternas bästa! :D
#8 - 2 februari 2010 13:27
Hej!

Hur stort är ditt kar? Gör du regelbundna vattenbyten? tillsätter du ngt i vattnet när du gjort vb?
Har du gjort ett vattentest, så man ser vad Ph och nitiriten ligger på?

Om du inte har gjort vattentester så misstänker jag att din svärdplanta är boven.
Du har en stooor svärdsplanta som tar all näring/ljus från de andra växterna. Därför förmultnar de andra växter.

Byt ut din svärdplanta mot lite andra växter som inte stjäl lika mkt ljus
t.ex.
Vattenpest,
Cerathophyllum demersum
Hygrophila polysperma
Anubias barteri var. nana

Byt ut dina lysrör om de nu är umbert gamla mot Phillips Aquarell lysrör (de är de bästa lysrören) om du vill att växterna ska må bättre :) De kan du köpa på t.ex. Hornbach eller välsorterad fiskaffär. Du vill ha 10.000K (Kelvin) på lysrören.
Tänk på att ha lite fler gömställen i det karet?

Kör du med pmdd??

Ang. Fiskar har du spanat på Apistogrammor? De är söta ciklider som trivs 1 hane 2 honor. Kan lätt få yngel om de trivs, De går ihop med neontetror och guppysar :)
Bilagor:
#9 - 2 februari 2010 13:37
Oj här var det mycket info på en gång! Måste spara hela tråden.

Mitt kar är mellan 54-60 liter, vet inte exakt. Regelbunda vattenbyten gör jag, dock har jag varit nere i en egen svacka en period, så har väl blivit lite dåligt med vattenbytena tyvärr. Jag tillsätter inget i vattnet efter byten. Vattentester har jag inte heller gjort några. Jag kör inte med PMDD.

Då får jag byta ut svärdplantan! Synd bara för den är snygg så länge den är fin ;D

Kan du ge mig några konkreta förslag på apistogramma fiskar? :)
#10 - 2 februari 2010 13:46
Dvärdciklider, Apistogramma
http://zoopet.com/fiskar/fisk_grupp_resultat.php?GRUPP=Ciklider
Finns en hel drös :)
#11 - 2 februari 2010 13:47
Angående att ha små räkor i karet. Hur tusan gör man för att inte suga med dom när man häver? :P
#12 - 2 februari 2010 13:55
:) Det är lätt, man har en fiskhåv i andra änden (utsuget) så man har koll på all räklingar :)
Bilagor:
#13 - 2 februari 2010 13:59
Haha, det blir mycket att hålla reda på! Tack för svarn :)
#14 - 2 februari 2010 14:47
Johanski skrev:
Så du förespråkar att ÖVERMATA akvariet istället för att tillsätta växtgödning? Eller missförstod jag dig?



Övermatar du karet får du en ammoniumspik och det gillar algerna, lovar.



Börja med PMDD, växterna behöver också "mat".



Förespråkar och förespråkar... Eftersom jag själv ligger på gränsen mellan akvarist och "svenssonakvarist" så vet jag att "svensson" ogärna skaffar nya medel att ha i. En nypa mat på kvällen brukar vara nog.

Det är också en tendens, som hon senare skrev, att man slöar med vattenbytena.

Lägger man då ihop alltsammans så föreslog jag inte övermatning, utan nämnde det som ett alternativ, och påpekade även då med det mest välkända ordet "nitrit" att vattenbyte kommer behövas.

Mina växter mår som sagt inte heller prima ballerina nu, så jag är ingen expert inom ämnet, men med denna förklaring borde du förstå? [:o]
Jag kommer nog också komma med en växttråd om jag inte lyckas sparka igång mina.
#15 - 2 februari 2010 15:25
Jag hade också problem med mina växter förut, hade 3 lika stora svärdplanta som dig, om inte större, som blev 4 cm..införskaffade nya växter och införskaffade mig även happy plant (gödning) 1 gång i veckan.
Och även happy carbo (näring) varje dag. Sen är jag verkligen för vattenbyten. Mina växter mår bra idag. Kanske inte svåra växter, men fina är dom iallfall. =)

240 l
Vattenpest
Cabomba
Svärdplanta
Anubis
#16 - 2 februari 2010 19:20
Det är väl det jag också får försöka med då! :) Tack alla för tipsen. Det kommer nog mer frågor snart ska ni se ;)
#17 - 10 februari 2010 13:32
Vill visa hur akvariet ser ut nu. Jag tog ut den stora svärdplantan och satte in nya växter. Stoppade även i lite körsbärsräkor.

Tycker ni det blev bättre eller sämre? Själv gillar jag det mer nu, men är inte riktigt nöjd. Först ska en till rot i, och även förgrundsväxter.

http://www.pixbox.se/pic_show_id30423774.html
#18 - 10 februari 2010 13:41
Det blev bättre nu ! :)
Men försök o skaffa lite mer gömställe kanske en hemgjord grotta med stenar?:D
Det funkar för mig iaf!
#19 - 10 februari 2010 13:55
Tack!
Japp, fler gömställen skall jag fixa, måste dock spara lite pengar nu. Åker utomlands i sommar ;D
#20 - 10 februari 2010 14:11
Jag tror faktiskt att du skulle kunna ha ett par fjärilsciklider i ditt kar !
#21 - 10 februari 2010 14:29
Jag har tänkt på det. Men har ju bara 60 liter, (eller 54 eller vad det nu är) och det känns som att det är på gränsen till för litet.
Äter inte de upp räkorna dessutom, eller är jag helt ute och cyklar?
#22 - 10 februari 2010 14:37
dancehall skrev:
Äter inte de upp räkorna dessutom, eller är jag helt ute och cyklar?


Jag släppte ner 8-10 körsbärsräkor i mitt 250-liters-kar till scalarer, fjärilar och rosentetror. Och det var väldigt intressant att se hur både scalarer och fjärilar började gå på jakt, ett helt nytt beteende hos dem. Och inte en enda räka blev kvar... Räkorna klarar sig dock bra med platy och kardinaltetror, säkert en och annan som går åt som inte är försiktig men de fiskarna jagar inte alls på samma sätt!

Hälsningar
Jennifer
#23 - 10 februari 2010 14:44
Då blir det verkligen inga ciklider av något slag ;D Vill ju ha mina räkor kvar!
#24 - 10 februari 2010 16:41
dancehall skrev:
Jag vet inte riktigt själv haha! Jag vill nog mest att växterna ska bli bra igen. Sen tycker jag att neontetror och guppysar är lite tråkiga så vill helst bli av med dem. Vet dock inte hur jag ska bli av med dem?



Funderar på att testa fjärilsciklider, men går de ihop med räkor?


jag kan ta dem som mat till mina pirayor.
#25 - 10 februari 2010 19:22
Haha, ska först försöka sälja dem. Annars hojtar jag ;)
#26 - 11 februari 2010 03:58
Tog du ur sanden när du gjorde din remake och luktade den i så fall väldigt illa?











Annons