Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Mobbad marmorgurami!

Arkiverad tråd – read-only.

Hej, vi har två stycken marmorguramis och de senaste dagarna har hanen börjat jaga honan så mycket att hon gömmer sig bakom pumpen hela tiden nu. Någon som vet vad detta kan bero på och hur man kan få honom att lugna ner sig?
De har inget skumbo och akvariet är på 585 liter så det borde ju inte vara för trångt heller. De kommer bra överens med övriga fiskar.
kanske en lite stinn hanne?.
det är ganska vanligt att guramihanar jagar sina honor. testa köpa fler marmorgurami så att aggrissonerna (stavning) sprider ut sig:).
Jag hade också en hane och en hona men hon fick lite väl mycket stryk. Köpte två honor till och då började honorna jaga varandra. Det beteendet lade sig dock väldigt fort och nu gör hanen lite utfall då och då men sprider ut det jämt på sina tre små damer.
okej, tack så mycket, vi får försöka med det! :)

Tillbaka till kategorin












Annons