Mollys o växter?

#1 - 5 juni 2010 13:35
Hej!
Jag har i mitt kar lite olika sorter av mollysar, som gärna äter upp växterna som jag planterar. Är det någon som kan tipsa mig om växter som dom inte äter upp helt och hållet? Eller om det finns något som kan ersätta växterna tex. grönsaker, och isåfall vilka grönsaker och om dom ska förvällas först?

Jag har ju fler i karet än mollysar, lite glasmalar, neontetror, botior zebrafiskar o sugmalar. Och dom får en regäl nypa flingfoder två gånger om dagen. En gång i veckan får dom 3 algtabletter o en gång i veckan ett flingfoder som inte sjukner så fort som det ska vara lite mer vitaminer o mineraler i. Det hinner inte sjukna så fort innan allt är uppätet. Men det lilla som sjunkit till botten tar mollysarna, botiorna och sugmalarna hand om.

Vänliga Hälsningar
Kalendula
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 6 juni 2010 08:31
I Sökguiden för Zoopets artarkiv för växter kan man bland nyckelord markera "Äts inte av växtätare". Klickar man där får man upp en lista med arter där risken är liten att de äts upp











Annons