Kan man plantera växterna för tätt?
Japp, blir det för täta buskage så blir det för mycket skuggning och dålig cirkulation. Har man mindre ljusmängd så blir det tydligare.
Dessutom, finns det växter som inte "gillar andra växter" och därmed inte går ha bredvid varandra eller tom tillsammans i samma akvarium?
Nja. Om cirkulationen är dålig så kan aggressiva ogräs ta över näringsmarknaden. Man brukar även ha ganska stora algproblem samtidigt isåfall. Detta märks tydligast om CO2-tillgången samtidigt som cirkulationen är kass.
Är näring, ljus och cirkulation på plats så ser man dock inte av det.
Mår växterna dåligt om man flyttar runt dem i akvariet (då o då)? Om JA, hur skulle det kunna visa sig?
Eftersom växterna främst använder sina blad för näringsupptag så är det samma sak där. Dåliga näringsnivåer/cirkulation/ljus gör växterna känsligare för miljöförändringar, eller om växten överlag redan är i extremt dålig kondition.
Vissa växter går ner sig helt vid ett stort miljöombyte, t ex Cryptocoryne vid en flytt mellan två olika akvarier med markant olika näringsförhållanden. Men är den vid god vigör innan flytten och rotstocken är hård och fin så kommer den sätta ut nya blad väldigt snabbt.