Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Mysko .... alg?

Arkiverad tråd – read-only.

http://orm.stfu.se/images/fish/plants/w00t.jpg

Först, mardrömmen! En fläck cyano i det ny-omgjorda växtkaret. Jag gissar på att de va för ja hadde i ny sand å gojsade runt som fan i den gamla. Eller efter omplanteringen av lite växter i måndas. Men wtf är det blåaktiga. Det ligger som en skugga på botten å fastän ja gojsade runt i de så försvann det inte! Helt magiskt nästan ... en shadow wraith har slagit boning i akvariet!

Och medans ja skriver blev en nyplanterad stängel Limnophilia så full med syrebubblor att den tappade ankaret å flöt upp till ytan pga lyftkraften hahaha!
Bäst att du ringer Arkiv-x eller MIB.:D
Det är antingen en skugga (flytväxt?) eller en liten fläck svavelvätepåverkad sand. En bit ner i din sand har du antagligen nåt organiskt material, ett växtblad eller nåt, som svavelvätebakterier har käkat på och fällt ut järnsulfid på din sand, och när du rört om har det kommit till ytan. I syrerik miljö, som det är på ytan, kommer järnsulfiden att försvinna inom några dagar.

Svavelvätebakterierna kan också ha vuxit direkt under cyanobakterierna - det blir ofta syrebrist under cyanomattor.

Don't worry, be happy.
Azur skrev:
Det är antingen en skugga (flytväxt?)

he.

det andra du sa låter betydligt bättre, det borde förklara varför det sitter så djupt när ja petade runt i det.

Tillbaka till kategorin












Annons