Köpte en hummer för ganska länge sen, o den fick rom o sen försvan dom, sen dog våran lilla hummer. Men så skulle jag göra rent pumpen lite i vårat akvarium o hitta sex små hummer bebisar :D .
Coolt! Mina humrar rymmer bara hela tiden. Har inte skaffat nät än:(
Hade en röd kload på 25cm för ett tag sen men den rymde och dog senare på dagen. Vakna upp en morgon av att han låg å stirra på mig 20 cm från mitt ansikte. Lite chockad blir man....Men städa är dom ju bra på! Hellre hummer än sniglar.
Förmodar att det är kräftor och inte humrar om vanligt sötvatten i akvariet. Risken för att någon fisk blir tagen finns men sen kan kräftan istf problem vid skalömsning innan den blivit hård igen
Som eriahl skriver så finns det inga sötvattenshumrar.
Så om det var en hummer så behöver den saltvatten och sedna behöver vattnet kylas en ner för att den skall trivas