Någon som har erfarenhet av Hummrar ?

#1 - 14 april 2005 18:01
Köpte en hummer för ganska länge sen, o den fick rom o sen försvan dom, sen dog våran lilla hummer. Men så skulle jag göra rent pumpen lite i vårat akvarium o hitta sex små hummer bebisar :D .
#2 - 17 april 2005 12:17
Coolt! Mina humrar rymmer bara hela tiden. Har inte skaffat nät än:(

Hade en röd kload på 25cm för ett tag sen men den rymde och dog senare på dagen. Vakna upp en morgon av att han låg å stirra på mig 20 cm från mitt ansikte. Lite chockad blir man....Men städa är dom ju bra på! Hellre hummer än sniglar.
#3 - 23 april 2005 13:10
vaa nät inte för jag kan nåt om hummrar och tillbehör och sånt men behöver man nät om man har hummrar?
#4 - 23 april 2005 14:30
dom klättrar ut annars.
gör krabbor och räkor också.

förlora en räka pga att den kröp ut på natten.
fixa aluminium nåt som jag böjde till och har vid mathålet.
#5 - 3 februari 2008 20:13
Kan man ha hummer tillsammans med fiskar?
#6 - 3 februari 2008 21:04
ja snabba fiskar som håller sig vid ytan typ barber och tetror
#7 - 4 februari 2008 11:39
Förmodar att det är kräftor och inte humrar om vanligt sötvatten i akvariet. Risken för att någon fisk blir tagen finns men sen kan kräftan istf problem vid skalömsning innan den blivit hård igen
Kjell Fohrman
Administrator
#8 - 4 februari 2008 11:41
Som eriahl skriver så finns det inga sötvattenshumrar.
Så om det var en hummer så behöver den saltvatten och sedna behöver vattnet kylas en ner för att den skall trivas











Annons