Arkiverad tråd – read-only.
Någon som vet namnet på denna flytväxt?
Någon som vet namnet på denna flytväxt?
Ser ut som
Betula pendula. Har inte sett den i någon affär.
:)
Jag är inte alls hemma på sådana här saker, men jag tycker att det ser ut som Betula pendula. Rätt sällsynt i zooaffärer, tror jag. :)
kan dett vare aprilius fyrkantius:) :p
mvh janne
Jag är inte alls hemma på sådana här saker, men jag tycker att det ser ut som Betula pendula. Rätt sällsynt i zooaffärer, tror jag. :)
haha Det är björk va, inte olika blad. O med tanke på dagens datum. Denna är dock på riktigt o en snygg flytväxt.
Det är en Sjönöt,
Trapa natans.
http://www.hlasek.com/trapa_natans_9044.html
Var hittade du den? Den är utrotad i Sverige sen, tror jag, 40-talet.
EDIT: Ni är alldeles för misstänksamma, grabbar!
EDIT2: Nä, den försvann tydligen ur svenska floran redan 1916:
http://linnaeus.nrm.se/flora/di/trapa/trapa/trapnat.html
Tackar Azur kunnig som vanligt. Jag hittade den på en akvarieväxtodling i Singapore. Har tagit med mig en planta hem men den ser ännu lite vissen ut efter två dygn i resväskan. Skulle gärna se att den tog sig.
Ska trivas utmärkt utomhus, så funkar inget annat, kanske den kan få ny fart under bar himmel.
MVH/Anita
Ok Blir om möjligt mer spännande Fick också med mig två av nötterna som ser än mer märkliga ut. Så tar sig inte plantan så får jag väl testa med dem.
Hej.
Trädgårdfirmor som säljer damfisk brukar ha denna växt till salu.
mvh Mats
Ok Blir om möjligt mer spännande Fick också med mig två av nötterna som ser än mer märkliga ut. Så tar sig inte plantan så får jag väl testa med dem.
Det är inte Trapa natans utan Trapa bicornis. Bicornis betyder två horn tror jag och det ser fröna ut att ha. Den får inte spridas från dammar och akvarier ut i naturen.
Ja, fröna visar att det inte är Trapa natans, den har fyra "horn".
Sannolikheten att Trapa bicornis skulle kunna sprida sig i sverige är nog mycket låg - den sågs vara ännu mer värmekrävande än Trapa natans. Den art som orsakat problem genom massförekomst i USA är Trapa natans.
Den var väldigt fin, någon som vet var man kan få tag på såna? Tråden är över ett år och Makasus länk funkar inte längre...
T.ex. här:
http://www.aquainterior.se/produkter.asp?nav=5&parent=4
Sök på "sjönöt" och "pris" så hittar du fler.
Tackar tackar! Och en återförsäljare i mina hemtrakter hade de också!
Men visst ser den ut som om någon knutit ihop ett gäng björklöv i en snygg form!:D
Och dom där fröna ser ju ut som torkade fladdermöss ;)