Jag tänker ibland på hur det funkar med ett nanoakvarium, kan någon med erfarenhet dela med sig av sina erfarenheter?
Jag vet att det inte alltid är helt lätt med akvarier av mindre storlek, svårt att få rätt balans. I akvarieaffären har jag fått olika råd, men??
De ser så vakre ut men går det att hålla på ett rimligt nivå? Min tanke är att det kanske också kan användes till yngel, eller tänker jag fel?
Jag kör ett 26L Aquatic nature paradise och har gjort så i 4 år utan uppehåll och det funkar såååå himla bra och problemfritt!! Jag har 5 amanoräkor och 8 boraras brigitte och haft dem sen starten (boraras livslängd ligger väl runt 3-5år)! Mitt kar har/hade ett inbyggt inbyggt filter som tog upp nästan 25% av karet, jag tog ett rakblad och skar bort det för 2 månader sen och hängde på ett aquaclear 20 (likadant som sitter i fluval edge) och det är ett kanonfilter med stor biologisk filtrering (tog bort kolet och fyllde på med sera siporax mini för max effektivitet)! Fiskarna visade genast uppskattning för den ökade simytan genom att bli fullkomligt orädda och väldigt livliga:) Jag kan rekomendera ett litet kar men inte under 20L, där går gränsen tycker jag! Kan tillägga att jag sköter det exakt lika som mina större dvs. vattenbyte varje eller ibland varannan vecka, lite växtnäring och putsar lite på rutorna;)