Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Naturform av kampfisk

Arkiverad tråd – read-only.

Är det någon i landet som odlar på naturformen av kampfisk eller är det slöjvarianten för hela slanten?


/Henke
Såvitt jag minns finns det en del på Södermalms akvarieaffär (i Sth).
Vad menar du med "naturformen av kampfisk"? Det finns massor av arter.

Mvh Ceilia
naturformen? I naturen finns det väll mest plakats? Sedan finns det ju andra jättevackra betta-arter som man inte odlar på på samma sätt som Kampfisken.
Plakat har inte slöjfenor och är de odlingsformer som mest liknar vilda kampfiskar, ja.
gladhertha skrev:
naturformen? I naturen finns det väll mest plakats? Sedan finns det ju andra jättevackra betta-arter som man inte odlar på på samma sätt som Kampfisken.


Med naturform menar jag de som ser ut som de gör i naturen och inte har framavlade slöjstjärtar osv.


/Henke
Precis som Azur säger så är de kortfenade hanarna (plakat) inte vildformen av betta splendens, men de har samma fenform. Plakats som man ser i Sverige har för det mesta mycket starkare och gällare färger än de som lever i det vilda... de vilda fiskarna är oftast bruna och kamouflerade. Har aldrig sett en äkta vildfångad betta splendens i Sverige.
Maethor skrev:
Oj såg nu att bilden på min länk var väldigt liten så jag gör ett nytt försök:

http://www.zoonen.se/res/user/172702/galleri/502079/dsc03131_orig_SE.jpg


Mindre fenor än det till och med.


/Henke
Shorttail!!

Om det är shorttail du menar så gör jag det. Finns i Linköping.

M.v.h Thomas/ balidiamond

Tillbaka till kategorin












Annons