Arkiverad tråd – read-only.
En liten fråga bara? Är det endast Neontetror som kan drabbas av Neonsjuka? :confused: Hur ser det ut på fisken om den e sjuk? Alla fiskar i mitt kar har varit sjuka i nån sjukdom som vita prick och costia, alla utom dvärggurami paret. Konstigt dom som ska va så himla känsliga som alla säger? jo just det malen och Khuliålarna har ju klarat sig också.. Använder förrestan Punktol just nu, ska man verkligen byta vatten varannan dag då?
Livet vore mycket roligare om sjukdomar inte fanns. :(
hejsan,
klipper och klistrar från Zoopets sjukdomssida:
http://www.zoopet.com/index.php?option=com_content&task=view&id=242&Itemid=123
"Neonsjuka (Pleistophora-sjukan)
Symptom: Drabbar speciellt neon- och kardinaltetror och är mycket farlig och smittsam. På angripna fiskar bleknar färgerna bort.
Åtgärd: Svår att bota, medicinering med Nifurpirinol (se bakteriell fenröta) har ibland gett positivt resultat."
Här är ett par bilder på eländet. Texten är på tyska:
http://www.drta-archiv.de/Diagnose/Krankheiten/neonkrankheit.shtml
Så vitt jag vet så finns det ingen medicin mot neonsjukan. Plocka ur de angripna fiskarna så snart som möjligt.. Låt de inte gå kvar i karet.
Lycka till!
Nej, det är inte bara neontetror som kan drabbas av neonsjukan.
Ok.. då tar jag ut dom som är sjuka då innan dom hinner smitta resten. Platyna verkar dock ha klarat sig än så länge. Tack för era svar!
Waterlife menar att deras medicin, Protozin, är mot neontetrasjukan(min översättn)!