Ny medlem, nytt akvarium, egen bakgrund =)

#1 - 19 februari 2008 08:44
Hej. Är ny här på forumet.
Ville presentera mig lite.
Jag började nyligen med ett 170L akvarium med enbart 3 sorters Mollys i par som blev överbefolkat (typ 60 nu) efter ett par avynglingar.
Hade skaffat en sötvattenskrabba som växte från en kronas storlek till en tennisbolls storlek, så den fick ett eget 54L akvarium för att få några fiskar kvar.
Nu är det dags för ett 450L akvarium med Ciklider, har precis hunnit klart med att silikona om akvariet och fixat en bakgrund, ska bara vänta i 2 veckor innan jag skaffar fiskarna.

Här är lite bilder på 450L Akvariet
http://www.pixbox.se/alb718311
#2 - 19 februari 2008 08:58
unicorn76 skrev:
Hej. Är ny här på forumet.

Ville pressentera mig lite.

Jag började nyligen med ett 170L akvarium med enbart olika sorters 3 par Mollys som blev överbefolkat (typ 60 nu) efter ett par avynglingar.

Hade skaffat en sötvattenskrabba som växte från en kronas storlek till en tennisbolls storlek, så den fock ett eget 54L akvarium fär att få några fiskar kvar.

Nu är det dags fär ett 450L akvarium med Ciklider., har pricis hunnit klart med att silikona på akvariet och fixat en bakgrund, ska bara vänta i 2 vexkor innan jag skaffar fiskarna.



Här är lite bilder på 450L Akvariet

http://www.pixbox.se/alb718311



Hejsan! Och välkommen!!

Riktigt bra jobbat med bakgrunden! Mycket tid nedlagd på den förstår jag?

SKa du ha malawisar i eller? Kommer ge fina färgklickar mot den mörkar bakgrunden.

Och (säg inte detta högt). Om du får för mycket molly-yngel så kan du alltid låta dem glida ner bland cilkiderna. Mycket bra mat :P

Mvh

Stefan
#3 - 19 februari 2008 10:23
Det ser fint ut! :)

Intressant lösning att ha utskurna hål för att sätta växterna i. Och så undrar jag också om det är malawisar som skall i där?
#4 - 19 februari 2008 11:37
Hej igen, vilka snabba svar man fick.
Ja jag hade tänkt att ha malawisa i akvariet så att det blir lite mera färger i det.:D
#5 - 19 februari 2008 11:50
men så fin bakgrund! bra jobbat! :)
#6 - 19 februari 2008 12:00
WOW! Vilken bra & fin bakgrund! Du måste ha lagt ner mkt jobb. Vad för matrial har du använt? Tar du beställningar? :p

Välkommen till zoopet & lycka till!
& du... uppdateringar & bilder med jämna mellanrum tack! :D;)

Mvh Eva
#7 - 19 februari 2008 13:10
Bakgrunden är gjorrd av frigolit som jag har skurit till och sedan målat med husfix i 2 lager och det sista lagret blandade jag i svart färgpigment (Pulver).
Sedan tog jag hobbyfärg (silvervit) och dutta på med en svamp. Sedan lackade jag det med Epotex klarlack i 2 lager. Sedan fick den stå och härda i en vecka innan jag fyllde på vatten i akvariumet.
Det var lite tidskrävande men det var ganska kul.

Det dyraste var lacken som gick på 630 kr ink. frakt men fick hälften över så det räcker nog till en till :D
#8 - 19 februari 2008 14:28
Jättefint! Men jag är nog ingen malawimänniska för jag älskar lummiga kar med mycket växter och lite brunfärgat vatten :P

Får jag fråga varför du ska vänta 2 veckor med att slänga i fisk? Det verkar ju vara redo för fiskar nu :) Har du filtret igång är det ju bara att köra igång, så länge du börjar med bara 2-5 fiskar eller något :) Eller du kanske inte kan få tag på firrarna förrän om 2 veckor.
#9 - 19 februari 2008 14:51
toccata skrev:
Jättefint! Men jag är nog ingen malawimänniska för jag älskar lummiga kar med mycket växter och lite brunfärgat vatten :P



Får jag fråga varför du ska vänta 2 veckor med att slänga i fisk? Det verkar ju vara redo för fiskar nu :) Har du filtret igång är det ju bara att köra igång, så länge du börjar med bara 2-5 fiskar eller något :) Eller du kanske inte kan få tag på firrarna förrän om 2 veckor.


Det sägs att fiskarna inte mår bra av att man slänger i dom i vattnet, ska tydligen stå med pumpen igång i ca 14 dagar för att det ska bildas lite bra bakterier i det.

Mitt lilla 170L Akvarium http://www.pixbox.se/alb718699
#10 - 19 februari 2008 16:01
Det stämmer inte, ett tomt akvarium kan aldrig komma i balans utan att man tillsätter någon mat för bakterierna. De nyttobakterier som bildas i filtret måste ha något att äta (bajs, matrester, mat, osv) för att börja föröka sig!'

Ett tomt akvarium händer det inget med. Så du kan släppa i 2-3 fiskar redan nu och mata sparsamt (pyttelite) varannan dag, då börjar bakterierna föröka sig i filtret.

Om man vräker i såna där uppstart-bakterier som finns för akvarier så kommer dessa bakterier inte heller klara sig om de inte har något att äta av. Så i med några få fiskar och sen i med uppstart-bakterier så kommer allt igång :)

Det är vad jag tycker iallafall, andra kanske säger något annat, men det är vad jag har lärt mig här på Zoopet.
#11 - 19 februari 2008 16:24
hmm jag startade ett kar i söndags kan man slänga i fiskarna nu? brukar vänta en vecka om de inte bara e omstart
#12 - 19 februari 2008 17:03
Det går att ha i fiskarna direkt, akvariet blir inte "moget" utan fiskar som sagt. Man kan i och för sig göra det moget utan fiskar, men då måste man tillsätta näring av något slag, fiskmat osv, och man måste vara kunnig och veta hur mycket man ska ha i för att "mata" bakterierna. Detta kallas "fishless cycling", ni kan söka på det för att ta reda på mer.

Men jag antar att ni inte kör fishless cycling, utan pratade om att låta akvariet stå ifred, för att sedan ha i fiskar. Då blir det problem.

Det går jättebra att ha i fiskarna efter bara någon dag, MEN bara om man startar med FÅ fiskar, dvs 2-5 stycken den första månaden. Det handlar ju om att få nyttobakterierna i filtret att börja växa, för att klara en större fiskbelastning, så man tar det steg för steg.

Så ja, ha i fiskar, men börja långsamt med 2-5 fiskar :)

För att göra det ännu skonsammare för fisken kan ni ha i både vattenberedningsmedel (gör kranvattnet mer skonsamt), samt bakteriekultur (skapar lite extra bakterier till filtret).
#13 - 19 februari 2008 17:15
ok tänkte att man kanske kan slänga i 6 sorgmanteltetror redan efter 3 dagar, borde la gå
#14 - 19 februari 2008 17:21
Bild på tennisboll-krabban ffs! :D
#15 - 19 februari 2008 17:33
jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!! bilder!! bilder!!! bilder!!! blider!!! blider!!
#16 - 19 februari 2008 18:20
Hehe:D... Har kameran och bilder på krabban på jobbet, men ska fixa upp bilder direkt när jag kommer dit i morgon... det är omkretsen av en tennisboll vi pratar om och inte formen av en tennisboll om det är någon som har missförstått mig...
#17 - 19 februari 2008 18:28
Helt klart dags för bilder :)!!!
#18 - 19 februari 2008 18:55
unicorn76 skrev:


Jag började nyligen med ett 170L akvarium ...

Nu är det dags för ett 450L akvarium med Ciklider, har precis hunnit klart ...


Får jag gissa att det är läge att ställa in rätt datum i kameran ? ;)

Läcker bakgrund. Men kanske lite häftig kontrast mot den vita sanden.
Ska bli kul att se det när det blir lite fisk i.
#19 - 19 februari 2008 19:06
Tog en bild med mobilen, men tyvärr inget att jämföra storleken på krabban med, men det kommer en bra bild i morgon.



(Vet inte om det blir rätt med att bilden kommer upp i den här tråden, om det misslyckas här så kan väll någon förklara hur man gör.)
#21 - 19 februari 2008 19:08
t85207 skrev:
Får jag gissa att det är läge att ställa in rätt datum i kameran ? ;)



Läcker bakgrund. Men kanske lite häftig kontrast mot den vita sanden.

Ska bli kul att se det när det blir lite fisk i.


Mina uppladdningsbara batterier i kameran tar slut efter 15 bilder så jag orkar inte ställa in datumet efter varje laddning.
#22 - 19 februari 2008 19:10
Olivin skrev:


Men hur visat man bilden direkt i tråden?
#23 - 19 februari 2008 19:11
unicorn76 skrev:
Men hur visat man bilden direkt i tråden?


Funkar bara för Gold-medlemmar (har jag för mig).
#24 - 19 februari 2008 19:15
Har samma batteribekymmer med min Olympus och uppladdningsbara batterier. Kameran klagar redan då de är fullladdade.
Fast min kamera kommer ihåg datum och andra inställningar då man tar ur batterierna.
Annars så skulle jag nog skita i datumet jag också.
#25 - 19 februari 2008 20:02
danneregner
Jag tycker 6 sorgmanteltetror är lite mycket, men det beror på om du menar ett akvarium mindre eller större än 200 liter. Om det är mindre än 150 liter tycker jag det räcker med 2-3 fiskar den första månaden.

Men du gör som du vill, håll koll på nitritvärdena bara.
Bilagor:
#26 - 20 februari 2008 08:12
Bilder på krabban...

Här kommer lite bilder på krabban som var utlovat, la in den i en ny tråd.
Länken dit är http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?p=1096542#post1096542
:D
#27 - 20 februari 2008 08:32
Med en sån i akvariet så tror jag inte ens min dolicopterus hade vågat gruffa.. [B)]
#28 - 20 februari 2008 08:35
unicorn76 skrev:
Hej igen, vilka snabba svar man fick.

Ja jag hade tänkt att ha malawisa i akvariet så att det blir lite mera färger i det.:D


YAY! [:-76]

Då så, välkommen till Malawiträsket! :D
Kjell Fohrman
Administrator
#29 - 20 februari 2008 08:36
Denna kategori (Inredning) är till för diskussion om just det ämnet.
#30 - 20 februari 2008 08:41
Nu vaknade Jensa.. [:-136]











Annons