Arkiverad tråd – read-only.
Efter att ha läst en del om DIY co2 så blev jag sugen för att testa och för sex dagar sen blandade jag ihop min första sats till mäsk enligt detta recept: 5 l vatten, 5 dl socker, 2 msk mjölkpulver, 1 tsk bikarbonat, 2 krm torrjäst.
Mitt system är byggd med 2 x 5L dunkar med reningsflaska, backventiler och en nutrafin diffusor så hela systemet är på dygnet runt (128L kar)
Det började bra, bubblorna kom inom några timmar och fortsatte fint i 2 dagar, därefter avtog det helt. Då läste jag att man kunde tillsätta lite färsk jäst och det hjälpte! Men nu efter ytterligare tre dagar minskade bubblandet igen från 1 bubbla per sekund till 1 per 4 sekunder. Är det OK? Gör det inget eller hur ska man göra för att hålla det konstant? Började med en dunk mäsk och en med vatten.
Ha du kolla riktigt nog så de inte läker någon stans?Hade liknande probelm,och de visade sig läka lite lite.Men de va tydligen tillräckligt för att mitt skulle avta.
Håller med ovanstående.
Jag kör samma recept som dig. Har ingen färsk jäst i. Kör dock bara en 5L dunk. Mina brukar räcka i 2-3 veckor innan det avtar.
OK då får jag limma om med silikon alla slangar igen och se om det hjälper
OK då får jag limma om med silikon alla slangar igen och se om det hjälper
Jag använde silikon och fick det tätt. Har läst många andra som har haft lite problem med silikon dock (för just mäskbyggen) och har rekommenderat karlssons klister istället.
Limma slangarna med Super Attack för silikon släpper lätt från den feta plasten.
[ATTACH=CONFIG]45439[/ATTACH]
Är det inte bättre att använda ett lim med lite volym så att det fyller ut lite? Är inte super attak väldigt rinnande?
Fast nu efter att belysningen tänt så såg jag att bubblandet återgick till 1 bubbla per sekund, vad ska jag tro då? Kan det vara temperaturen som ändrar takten?
Japp, ju högre temp desto mer jäser det.
Har du mäsken stående nära/på ljusrampen? Står det i ett skåp under akvariet tycker jag att det inte borde påverka temperaturen så mycket. Om solen står på i rummet så kanske rumstemperaturen ökar ett par grader under dagen dock.
Om det slutar helt under natten känns det ändå som en läcka.
Har du mäsken stående nära/på ljusrampen? Står det i ett skåp under akvariet tycker jag att det inte borde påverka temperaturen så mycket. Om solen står på i rummet så kanske rumstemperaturen ökar ett par grader under dagen dock.
Om det slutar helt under natten känns det ändå som en läcka.
Ja, mäsken står i skåpet under akvariet och det är rätt så varmt i rummet på dagarna. Kan hända att temperaturen sänks en aning om nätterna. Jag får avvakta, avtar det helt igen så ska jag täppa slangarna bättre.
Jag gör också som Nasso,silikon. Håller tätt än så länge.Vi ha fönstrena öppen 24/7 och de påverka inte bubblandet på natten då tempen i regel sjunker.
Är det inte bättre att använda ett lim med lite volym så att det fyller ut lite? Är inte super attak väldigt rinnande?
har du nåt behov av att fylla ut så är det nog lite väl stort hål till att börja med, beror nog på vad man har för slang om cyanoacrylat är ett vettigt lim, skulle absolut välja det före silikon iaf, jag brukar föreslå karlssons just för att det är ett kladdigt elände som fäster på det mesta :)
Än så länge har jag inte behövt limma om, det bubblar på rätt så stadigt :)
Lånar tråden. Ni borrar alltså hål i "korken" och limmar runt slangen antar jag. Men limmar ni även igen korken eller håller den tätt? För 5L dunkar hittar man ju inte hur som helst tänker jag. Eller har ni någon gängtejp eller något sånt som håller tätt?