Nytt akvarie - Räkor?

#1 - 30 december 2016 21:31
Jag har gjort en total omstart av mitt stora akvarie för en vecka sedan (450L) och hade tänkt testa Amano räkor eller dyl. Då jag aldrig har haft dessa små fina kryp för. Undrar jag hur länge det ska gå innan man kan sätta i dessa? Tänkte att de skulle hjälpa till med att förebygga algväxten. ☺
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 30 december 2016 21:39
1/ Vad har du för bottenmaterial?
2/ Var växterna i akvariet helt nya också?
#3 - 30 december 2016 21:51
1 - Botten är ECS och på det Fluval Stratum volcanic soil.

2-Växterna är nya.

Som sagt. En total omstart!
#4 - 30 december 2016 23:07
När dina nitritvärden sjunkit ner mot noll är det dags för räkor.
Kjell Fohrman
Administrator
#5 - 31 december 2016 09:41
[QUOTE=Totmes;n2364539]1 - Botten är ECS och på det Fluval Stratum volcanic soil.

2-Växterna är nya.

Som sagt. En total omstart![/QUOTE]
Många soil avger en massa preparat som gör att det inte är så lämpligt att ha i räkor (eller ens fiskar) de första veckorna. OM ditt är ett sådant så gör många täta vattenbyten i början. Växterna kan också vara besprutade och kan avge en del gifter i början (ganska lite, men tillräckligt för att räkor inte skall gilla det)

#6 - 2 januari 2017 14:37

​​​​​Kontrollerade vatten värdet i dag. Och måste få upp PH't lite då det var lite lågt än (6,8) Annars så allt fint ut. Blir ett par veckor eller tre till. Tack för bra svar. :)











Annons