Nytt coolt utseende på Zoopet. Ni märker att jag jobbar mig igenom avdelning för avdelning för att få ett snyggt och sammanhängande utseende på Zoopet
Några större förändringar
ca 70% av er kör mobil eller platta så allt kollas så det funkar fint. Designen är ibland prioriterad för majoriteten
Akvarieguiden ersätter artiklar
Zoopets information om zoopet är samlat under Information
Ny sökmotor är byggd, just nu söker den fiskar, växter, skaldjur och bilder. Jag kommer kunna lägga till vad jag vill själv i framtiden.
Allt som tidigare anropats på Googles servrar tas bort. Statistik och fonter osv. Google ska inte ha koll när ni surfar här. Allt hämtas nu lokalt på Zoopets server.
Fonten är byt till Open Sans. Det är en fri font som är gjord för att vara lättläst på skärmar.
Största förändringen är nog att megamenyn är helt borta. Den är grym på en dator men de som har mobil klagar. Nu klickar man på en rubrik och på den så hamnar man på en startsida för avdelningen.
Hittar ni knasigheter maila mig på [email]christian@zoopet.com[/email] eller skriv här. Jag har koll på att det är lite buggar men fixar dem allt eftersom.
... nämnde jag att jag pressat prestandan lite till :-)
De är väldigt tydliga vad de använder datat till och man måste godkänna deras villkor. Så kanske inte klåfingriga. Tänker mer att behöver man dem inte så är det bra.
Frågar: Jag hade ju en artikel här på Zoopet om odling av levande foder som jag ibland länkar till - och ibland även behöver repetera vissa detaljer i. Den hittar jag inte längre. Not Good
Jag tar inte bort något men genom att lägga det i en Akvarieguide blir det lättare för nya akvarister att hitta, men lite ovant för oss. Just denna artikel hade jag inte hunnit länka in på rätt ställe när erikthur letade.
Det beror troligen på att vi skickar ut nyhetsbrev varje månad som går till cirka 3.700 personer. När man gör sådant så blir reagerar hotmail. Men du ska kunna markera våra mail och välja att det inte är spam i hotmail
Det beror troligen på att vi skickar ut nyhetsbrev varje månad som går till cirka 3.700 personer. När man gör sådant så blir reagerar hotmail. Men du ska kunna markera våra mail och välja att det inte är spam i hotmail
Här finns information från Microsoft
Addressbok ska funka. Men la även till i betrodda avsändare och domäner. Får se om det funkar.
Nu har jag fixat sökmotorn så det blir mycket enklare att söka. Man söker ett ord och sedan hämtar den från alla olika avdelningar. Söker man på guppy söker den och visar svar även från avdelningar från Bilder och Medlemsbilder.
Nästa steg är att jag ska fixa iordning bilder och medlemsbilder.
Har bara en åsikt, om man skriver in en sökterm och söker så ser man inte vad man har sökt på och man kan inte backa för att få upp det sökta ordet. Så man vet inte om man har stavat fel, eller varför man inte får träff. Borde vara ganska enkelt att fixa.
Har bara en åsikt, om man skriver in en sökterm och söker så ser man inte vad man har sökt på och man kan inte backa för att få upp det sökta ordet. Så man vet inte om man har stavat fel, eller varför man inte får träff. Borde vara ganska enkelt att fixa.
Är det fler än jag som har problem med att komma in på forumet? Jag måste klicka på Zoopets logga för att komma in, sen söka vidare efter tex. projekt. Sökknapparna har försvunnit (forum, fiskar, regler osv).
Halloj Christian! :)
Finns det möjlighet att fixa till den funktion som tillåter en YouTube-film att synas och kunna spelas upp direkt i inlägget?
Detta gick tidigare, men märker nu att endast länken till filmen blir synlig.
Det blir liksom lite mer kontinuitet när man kan titta på en film direkt i inlägget, utan att bli slussad till YT.
Du menar att det spelar roll vilken film man skickar upp, märkligt. Kan det vara YT som har ändrat något i sina rättigheter.
Nej, vilken film som helst. Jag lade in en ny och en gammal film. Du ser att det bara blir klickbara länkar.
Jag väljer den adress som min film får, kopierar denna, och klistrar in i mitt inlägg - och filmen skall bli synlig i inlägget. På detta sätt har jag alltid gjort tidigare och det har fungerat.
Var fiskar du upp den länk som du angav tidigare, och som uppenbarligen fungerar i nuläget?
Jag har själva grunden med hakarna och youtube i ett textdokument. Sen hämtar jag film id PDBnanale9Y och klistrar in det i text dokumentet och sedan kopierar in hela raden. Så det finns ingen "färdig" länk att kopiera.
Halloj Christian! :)
Finns det möjlighet att fixa till den funktion som tillåter en YouTube-film att synas och kunna spelas upp direkt i inlägget?
Detta gick tidigare, men märker nu att endast länken till filmen blir synlig.
Det blir liksom lite mer kontinuitet när man kan titta på en film direkt i inlägget, utan att bli slussad till YT.
Tjo! Sen den stora uppdateringen i år så kan jag inte längre hitta min favoritlista. Inte heller finns "Lägg till som favorit" kvar på fisk-profilerna. Jag tyckte den funktionen var så bra då man fick en så fin och lätt-tillgänglig överblick, då slapp man spara länk till varje profil eller skriva ner alla arter man var intresserad av. Vad hände med den funktionen?
Halloj Christian!
När man trycker på "playknappen" på den film som du lagt in i inlägg #56, och mina filmer inlägg #46, så försvinner filmerna - vips!
Däremot funkar Nol-filmen fint.
Jag ser en röd YT-knapp - vilken del av filmlänken lägger jag in mellan klamrarna?
Hur har du gått tillväga för att få in den filmen?
:)
OK, då har jag fattat hur man gör.
I den adress/länk som filmen får på YT, kopierar man delen i slutet av adressen, efter = - tecknet, och klistrar in mellar YT-klamrarna som dyker upp när man trycker på den röda YT-knappen i verktygsfältet ovanför textfältet.
Toppen, då kör jag på det viset fortsättningsvis! :)[:-106]
Jag har gått igenom forumet och fixat lite med utseendet och funktioner. Text och knappar är lite större. Fonten är ändrad till samma som övriga Zoopet.
Har provat att lägga grön färg på knappar som är bra att använda. Detta för det ska bli enkelt för nybörjare att se. Jag får ganska ofta frågan om hur man ställer en fråga. Nu kan man bara klicka på grönt.
Lyckas inte lägga till akvarium på https://zoopet.com/akvarium/index.php överhuvudtaget, har provat skala ner JPG till 800x600 men inte heller hjälper det.