Det låter som du ska skruva ner doppvärmaren lite, för det låter väl varmt det där.. kan du få ner det till 25 grader så är det perfekt..
Men bra du stänger för ingången till grottan, tänk bara på att de kan bestämma sig för göra en annan ingång o gräva lite, så du ska ordna det stabilt så de inte får stenar över sig.. växter runtomkring är också bra, nu har de inte så mkt att skydda sitt bo för i ditt akvarium, men det är instinktivt som de vill ordna en säker plats för äggen.
Röda mygglarver är poppis hos många fiskar, det använder jag också, men även vita och svarta... Det sas förr att svarta mygglarver ev var det som stimulerade mest till lek, men jag minns inte om det var ngn speciell art eller vet om det är riktigt sant. Hur som.. så brukar de gillar röda bättre än svarta. Ska du ngn gång köpa annan fryst mat så är vuxen artemia bra, det brukar de flesta fiskar gilla och är ett nyttigt foder.