Terracotta rör har jag köpt på ngt byggvaruhus, men finns ibland hos större trädgårdshandel eller hos välsorterade akvarieaffärer. De kostar inte många kronor. Finns i olika storlekar och längder, men hannen vill gärna ha det litetrångt så han känner sig trygg där inne. Jag fick tipset för många år sedan med dessa rör och anledningen att jag började med detta var för att kunna lyfta ut hannen med ägg o allt till ett annat akvarium.
Jag var så ivrig att få en bra kull och då jag förstog att hannen hade ägg inne i röret ( man placerar röret så man kan kika in med en ficklampa ) så tog jag samma vatten och fyllde över till ett tomt akvarium. Där hade jag bara en syresten och en liten rot. Därefter ska man h hjälp av ngn med stora händer ! Man smiter ner med händerna i akvariet och täpper till om bägge sidor om röret och är då noga om att det blir ett vaccum. Sedan lyfte jag upphela röret med hanne, ägg och allt... o till ettannat akvarium med samma vatten. Det gäller att man verkligen håller tätt annars slutar det inte lyckligt.
Men denna metod har jag använt mig av flera ggr då jag önskat att ta hand om en hel kull. Hannen har nog knappt fattat att han flyttat för han har suttit och flaxat på sina ägg som inget hänt.
Väl i nya akvariet så har jag haft belysningen tänd för mkt, kanske haft ngn liten lampa bredvid och ev sett till att det kommer in solljus eller annat i akvariet, så kommer det ganska snabbt alger och detta är godis att börja att äta på. Så mina akvarium för uppfödning av ancistrus barn har ofta varit gröna ganska snabbt.
Då jag väl ser att de börjar att äta så börjar jag med tillskott av annan mat. Bäst och enklast tycker jag att Brysselkålen är. Jag köper en låda med fryst brysselkål i matbutiken, tinar en i taget i vatten.. skalar avde lösa bladen vilka sjunker.. så ett par sådana blad lägger jag ner. Efter en tid i vattnet löses Brysselkål upp och kan grumla, så jag tar upp resterna och kastar.
Squash köper jag färsk. och gör små tärningar med och fryser. Tar upp en i taget, dessa flyter så man får sätta fast dem på ngt vis. Jag tar gummiband och en sugpropp som jag annars sätter fast ngn pump med. Placerar på bottnen ( har ingen grus ) Detta är också utmärkt foder, billigt och enkelt.
Gröna ärtor använder en del också, men det har jag ingen erfarenhet av. Söndersmulat torrfoder ( med mkt vegetabiliskt innehåll ) eller fodertabletter som smular sönder använder jag också tidigt. De äter också artemia som är nykläckt. De kan inte fånga dem, men de dör efter en tid o faller till bottnen och då slinker de också ner, men gör man detta måste man vara noga att rengöra bottnen för annars försämras vattenkvallitén snabbt.
Så fort ungarna har kläckts så tar jag bort hannen, gör små vattenbyten ofta. Kanske 10-15% dagligen.
Men så här ska man göra om man vill ta hand om en stor kull... roligast är det kanske med naturmetoden, men då beror det på vad man mer har för fiskar i akvariet om ngn ska överleva och inte bli uppäten. Det är inte så lätt att fånga ancistrusbarn som nyligen kläckts, de är ömtåliga och svåra att få tag på utan att skada dem.
Ibland har jag en liten behållare i akvariet för tillsätta koldioxid som brustabletter. Dessa små behållare som sitter i ytan har upprepade ggr valts som boplats. Hanen lyckas ta sig in i dem o lura in honan... det som är roligt med dessa är att man ser in i dem o ser hela processen så lätt... kläcks ungarna i denbehållaren så lyfter jag ut hela. Men ur dessa lyckas ofta en del ungar rymma. Men av ngn anledning är de poppis att lägga ägg i. De är kanske 12 cm långa och 4 cm breda och finns en öppning där de kan gå in och ut... har använts många ggr av mina ancistrus, men är till för koldioxid som man tillför medbrustabletter.. men funkar jättebra som boplats för Ancistrus. Dessa små behållare kostar kanske ett par tjugor och finns hos välsorterade akvarieaffärer, kan kika på mina annars vilka som gör dem så kan man kanske hitta dem på nätet också.
Hälsn Robban
edit : oj vad jag skrev långt... sry för det, men är ju frivilligt att läsa för dem som vill