Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Påskynda lek?

Arkiverad tråd – read-only.

Hej!

Har några ciklider som jag gärna skulle få lite fart på!

dom har gått i mitt 240l kar i snart 2 månader utan någon som helst symptom på lek. vet inte om jag kanske är otålig eller något men iaf.. :P

Fiskarna är:
4st demasoni
2st golden
4st rödzebra
Samt några andra sorters honor..

Kan man påskynda dessa sorters lek?
Jag har 24*C i karet och byter vatten regelbundet.

Tacksam för hjälp!
Jag skulle nog skaffat några fler golden så du tex har 2 hanar och 4 honor, till att börja med. Vattenbyten kan påskynda, likadant om du drar ner på maten något. Likadant hade jag ökat på temperaturen något, till 26 grader ca.
Sen är ju frågan förstås hur gamla dina firrar är.
Risken med att ha ensamma honor utan hanar av samma art är att det är rätt stor risk att de tar vad som finns med korsningar som följd.

Mina malawisar brukar leka direkt efter vattenbyten.
Finns det nån form av "hormon-foder" som funkar på malawis? Eller leker dom så pass mycket när förhållandena är rätta att det ej behövs?

//Anders
Men varför påskynda? varför inte bara vänta tills de själva är redo?
surinam skrev:
Men varför påskynda? varför inte bara vänta tills de själva är redo?


Tänkte precis samma. Är det Malawi så leker dom förr eller senare. Och det gäller ju som sagt att fiskarna är mogna för lek.

Tillbaka till kategorin












Annons