För det första skulle jag vilja veta hur högt ditt kar är.. :P Skalarer vill nämligen ha akvarier på minst 50 cm på höjden..
Sen skulle jag vilja varna dig för att du kan komma att få problem när det gäller kombinationen Skalare/Labyrintfiskar, Skalarer brukar när de är vuxna nämligen kunna bli riktigt elaka mot Labyrintfiskar.
Sedan skulle du kunna få ett till problem när det gäller Skalarerna, Skalarer är parfiskar så när två stycken har parat ut så kommer de troligen att mobba sönder den tredje.. :/
Vet du föresten att plecos kan bli riktigt stora 30 cm eller mer..
Men nu över till förslag på fiskar, visst kan du ha Fjärilciklider ihop med det du redan har.. :P Då skulle jag rekomendera att du köper fyra individer så att de har lite att välja på när det kommer till att välja partner..
Vet du förrestenhur man ser skillnad på könen när det kommer till Fjärilciklider?