Penselalger

#1 - 10 mars 2003 12:43
Hej, såg just att det har börjat komma penselalger på en av mina rötter :(
Hur blir man av med dessa ?
Ska jag ta bort den drabbade roten, eller är det redan försent ?

Blir lite ledsen då det var detta som fick mig att lägga ner akvarie-verksamheten för några år sedan.....
#2 - 10 mars 2003 13:29
Alg bekämpning är väldigt komplex och inte helt lätt att reda ut i ett litet inlägg. Jag tror inte att det kommer att hjälpa att ta bort roten. Alla alger trivs i dåligt vatten. Vattenbyten kan vara bra, även bättre filter. Om växterna växer och trivs så hämmar det algtillväxten. Detta trots att man kan tro att goda förutsättningar för växterna borde vara bra förutsättningar för algerna.
Jag har inte haft problem själv med penselalger men jag har noterat att de ofta förekommer i kar med dålig belysning och hög fiskpoppulation. Jag misstänker att det är hög tillgång på nitrat och dålig belysning i kombination som kan ge penselalger. Vad har du för nitratvärde/belysning. Övriga vattenvärden och utrustning kan också vara bra att ha för att kunna hjälpa dig.
MVH
Magnus
#3 - 10 mars 2003 13:38
Har för tillfället bara ph-värdet: runt 8
Övriga "data" : 200l, 4 scalarer 20 kardinaltetra, 12 fembandsbarber, 2 kampfiskar, 1 mal, 2 flying fox. Växter: ca 20 vattenpest, 4 svärdsplantor, 4 javaormbunkar + ett par plantor som jag inte vet namnet på. 3 rötter. Mycket grus. Belysning 2 aquastar 12 h/dygn, fluval 204 ytterfilter, filtervadd och biomax.

Mvh Gixen
#4 - 10 mars 2003 13:47
Jag gissar att dina vattenpest växer bra. De tycker också om höga nitrater och lite mindre ljus. Hur många watt är det i lysrören? Har du reflektorer? hur ofta byter du vatten? hur mycket matar du?
MVH
Magnus
#5 - 10 mars 2003 13:49
Hei!
Litt hjelp fra Norge.
Flere delvise vattenbytter, belysnig 10 timer, en liten stim Crossocheilus siamensis, mindre fodring.
Links: http://www.aquaticscape.com/information/algae/algae.htm

Kolla også min hp.

Mvh
Bjarne

http://home.no/bjarne-saetrang/aquarium<img src=extra_smilie_kumba_funge.gif border=0 align=middle>
#6 - 10 mars 2003 13:58
Ja vattenpesterna växer som bara den, även javaormbunkarna växer och förökar sig, däremot svärdsplantorna börjar bladen bli genomskinliga. Lysrören är på 30w/st. Inga reflektorer. Byter ca 25% i veckan ( har inte haft karet mer än en månad ) matar en gång om dagen med frysta röda mygglarver.
Läste nå´nstans att ett högt ph ofta är förknippat med en hög nitrithalt, så det är väl kanske dagliga vattenbyten som gäller ?

Mvh Gixen
#7 - 10 mars 2003 14:01
Dom flesta av dina fiskar trivs också bättrei en lite lägre PH, har du problem med svärdsplantor så skulle ja rekomendera lite botten näring, jag kör med Lera och dom mår bättre en aldrig förr..

Tea/GoSatta
#8 - 10 mars 2003 14:03
Okej, tack för tipsen. Hur sänker jag enklast ph-värdet ? Är det vattenbyten som gäller ...?
#9 - 10 mars 2003 14:05
det finns ph+ å ph- å köpa i alla akvariebutiker, annars kan du använda tex. torv för att sänka . .

Tea/GoSatta
#10 - 10 mars 2003 14:06
Skaffa ett nitrat test och håll dig i underkant av det på testen rekomenderade. Köp gärna siamensis de brukar kunna äta penselalger om dom inte får något annat. Mata lite sparsammare, röda mygg är inte bra som enda fodret (men jag tror inte att just mygglarvrena är del i orsaken). Du måste öka på ljuset, börja med att köpa reflektorer men fundera i framtiden på att öka på med större ramp. Sänk till 10 timmar ljus om dagen. Stoppa ner lite grålera vid svärdsplantornas rötter så kommer de kanske igång. Berätta gärna vad du göder växterna med.
MVH
Magnus
#11 - 10 mars 2003 14:18
Jag har ett Bioplast möbelakvarium , vet inte om man kan trycka dit reflektorer i det......

Till växterna har jag Tropica Master Grow.
Har ju fått lite tips nu så jag funderar på en storrengörning i månadskiftet och från början ha full koll på vattenvärderna och ge bra bottengödning från början och lite mer algätande fisk så kanske jag slipper eländet i framtiden.....
Vilket är den bästa kombinationen i mitt fluval 204 ?
Nån som vet ?











Annons