Platybebisarna är så söta!

#1 - 13 december 2006 12:47
Nu är dom ca 2 veckor gamla och i början på veckan släppte jag dom fria ur yngelkaret.
Märkte ganska tydligt att de jag haft i yngelkaret(5st) var ganska små och färglösa jämfört med de jag haft fria(3-4st?)
Ganska konstigt kan man tycka då jag matat "fångarna" ca 6 ggr/dag och de andra små krakarna har fått klara sig på de som finns i karet.
Antar att bebismaten även nått de andra fast man inte uppfattat det?

Hur lång tid tar det för en Platy att bli fullvuxen?

Tänkte höra om någon av er haft yngel som lekt med varann? Likt kattungar
raggar upp sin ryggpäls och lixom dansar mot varann. Riktigt hejjigt att se
på faktiskt:D Lyckades att fånga det på film...så gulligt;)

Är det lagom att byta 1/3 vatten per vecka förresten? Eller blir det för täta vattenbyten???

Ha det gööt så länge!!!
#2 - 13 december 2006 13:12
Platybäbisar är bland det sötaste som finns :D :p

Mina två största yngel "fajtas & träter" varje dag.
De liksom vänder baken åt varandra, höjer huvudändan & kröker kroppen...sen backar de emot varandra och viftar på stjärtfenorna tills någon ger sig och sticker. Eller så jagar de helt enkelt varandra...

Sötnosarna :p

Jag byter också 1/3 vatten/vecka.
#3 - 13 december 2006 15:43
Mina platyyngel ca 30st 1-2cm stora går i mitt 20l lowtech byter inget vatten alls men matar inte överdrivet mycket heller så de växer långsamt.
#4 - 14 december 2006 08:28
Ja visst är dom! Låter som om ynglen har denna "dans" för sig. Min pojkvän tippade på att dom lär varandra att bråka? kanske stämmer...
Låter bra med vattenbytena. Kommer att köra så framöver. Hade fått rekommenderat att byta vatten 1 ggr per månad innan, men fiskarna började att bli förgiftade:(
Har alla era Platys samma färg?? Tror mina heter sunsetplatys?
Ska iväg och titta lite på dom en stund...

Ha en bra dag! :)
#5 - 14 december 2006 09:28
Nä - jag har inte en enda platy som är lik den andra, och det är alltid lika spännande att se hur ynglena blir färg & teckningsmässigt :D

Jag har gul musse, sunset, wagtails, salt & pepper , tuxedos, black...m.fl i regnbågens olika färger . Jag har 6 st. vuxna honor, tre halvstora yngel och en massa småttingar på tillväxt både i akvariet (i javamossan :p ) och i flytyngelkar.

Mina hannar dog för ett tag sedan - men de ynglar fortfarande av sig.
Köper inga nya hannar på ett tag nu*L*
#6 - 14 december 2006 13:12
Oj oj oj...de var en väldans massa platys:D
Härligt att du har så mycket olika för jag antar att alla mina yngel kommer att vara orange/gula? Fast jag tycker ju inte mindre om dom för det:P

Lite tråkigt bara för runt om i alla akvariebutiker har jag mestadels bara sett sunsetplatys. Jag har förstått nu att det finns en uppsjö:p av olika sorter.
Vilken sort tillhör favoriten?? om det nu finns nån:)

Jag har inte heller några hanar kvar:( Dom dog förra veckan...Får väl se när ynglen blivit lite större hur man ska göra. Vart gör du av alla dina yngel?
Tror inte jag kan ha kvar så många i mitt lilla kar(50 L)
Sen är det väl inte så bra om alla är syskon antar jag???
#7 - 14 december 2006 13:39
Jag kan inte säga att jag har någon direkt favorit - de är fina allihopa :D
Så kul med denna färgprakt tycker jag. Däremot kommer jag nog alltid ha någon med "musse" på svansen- så då kanske hon är favvisen då :p
Sen gillar jag dem med hi - fen (höga segelliknande fenor). En av mina hanar var av den sorten, och ett av ynglena verkar ärvt det.

Så igen då..länkar till mona's platysida där du kan se bilder på en HIMLA massa olika vackra platysorter:
http://www.monas.se/ny_platysida/sidor/sidafarg.htm

Jag har 3 olika akvarium jag kan pytsa ut mina "bäbisar" i - om alla överlever.
I mitt 62 - liters har jag bara platysar och en mal. Får nog plats med några till innan det är fullt. Hänger mina 3 musketörer (de större ynglena) med till vuxen ålder, så har jag nio vuxna. KAN nog ha plats för ett par till ändå...kanske.. Vi får se :D

Min erfarenhet säger att sålänge man inte håvar upp och sparar alla - så blir de flesta tyvärr uppätna - men så är det ju i naturen.
Tror inte det gör så mycket om de är syskon - sålänge man särar på hannar och honor.
#8 - 14 december 2006 20:24
Jag har också en massa färgvarianter, & tycker inte det är fel att blanda olika, då det inte riktigt handlar om att bevara några grundformer eller liknande. Tycker bara det är ännu mer spännande att se på när ynglen växer upp, eftersom att man inte vet exakt hur de kommer se ut. Bland annat har jag just nu gråa musseyngel med orangeaktig ryggefena. :) Här finns några bilder på mina: http://www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=925059&gid=925277

Hur menar du med fullvuxen? Menar du tills de blir könsmogna & får egna yngel, eller tills de har växt färdigt? Det tar väl åtminstone ett några månader för dem att bli könsmogna, & jag skulle tro att de fortsätter växa tills de är minst ett år gamla (kanske mer?).
#9 - 14 december 2006 22:09
_Lena_ skrev:
Mina platyyngel ca 30st 1-2cm stora går i mitt 20l lowtech byter inget vatten alls men matar inte överdrivet mycket heller så de växer långsamt.
tycker man ska ge fiskarna förutsättningarna för ett friskt och långt liv och då är vattenbyten ett måste oavsett lowtech hightech eller kalla det va man vill dessotem ska yngel utfodras ofta!
#10 - 15 december 2006 04:42
Grattis till dina yngel och ta Helenas tips om Monas utmärkta länk... där kan du få mkt information och se olika färgvarianter. Men tog ett tag innan jag kom på att man kan klicka på bilderna o komma vidare.. så kika runt där.

Själv har jag Korall platy. Dawns platy och Dalmatiner platy + en vildform som heter Xiphophorus xiphidium som är närbesläktad till Platy eller som också kallas svärdplaty om jag nu minns rätt, men några svärd har de då inte.
#11 - 16 december 2006 12:01
Tack så jättemycket för alla svar! Detta gör mig jättesugen på att skaffa fler olika sorters platy:D

Sen måste man ju säga att Mr Hankeys bilder på sina platys var jättesöta!
Hur många yngel ungefär blev det på den stora sunsethonan?? Min hona var inte
ens hälften så tjock när hon fick 8 st.

Sen skulle jag gärna vilja ha lite tips om mat. Tycker det verkar lite läskigt med larver/maskar eller vad det nu är?
Just nu kör jag med något som egentligen är för guldfisk och koi. Det kanske inte spelar så stor roll när det gäller flingor?
Till de små kör jag med bebispulver(som förövrigt mammaplatyn älskar att suga i sig:p )

Tack så länge!!!
#12 - 17 december 2006 12:35
JÄTTEFINA bilder MrHankey :D
#13 - 17 december 2006 13:03
uppdatera gärna med flera bilder,det är alltid lika kul och insperande att titta på bilder
#14 - 17 december 2006 13:22
Tack så jättemycket för de positiva kommentarerna om mina bilder! Jättekul att ni gillar dem ;)

Golli: Eftersom att jag låter mina honor föda i akvariumet så gäller det att vara snabb med håven innan småttingarna blir mat. Bilden på sunsethonan i mitt galleri var innan hennes första kull (vad jag har märkt åtminstone), & då håvade jag upp 14 yngel. Det är ju mycket möjligt att det fanns fler från början, men det kan jag ju inte veta säkert.. Senare har hon fött i alla falll fött fler kullar med 10-15 i varje, men inte alls varit lika tjock.
#15 - 17 december 2006 16:57
Nu är det någon/några av mina platyhönor - som ynglat - IGEN!!!:D
Det bara KRYLLAR av småttingar (mest wagtails) i javamossan....

Jag släppte ut en röd wagtail häromdagen, så nu har jag 4 större yngel.
En orange Tuxedo/black - [COLOR="purple"]Godzilla[/COLOR], en gul tuxedo/black - [COLOR="Purple"]Hannibal[/COLOR], en gul & svartfläckig (salt & pepper)- [COLOR="purple"]Dido[/COLOR] och en röd wagtail - [COLOR="purple"]Micro[/COLOR].

Så nog är färgvariationen stor och spännande alltid :D
#16 - 17 december 2006 17:23
Nu blir jag jättesugen på platy igen. Har ett större kar nu än sist jag hade platy... Kanske skulle skaffa några :D
#17 - 17 december 2006 17:43
Healena: ser du skillnad på salt&pepper- & tuxedovarianten redan som yngel? Ett exempel är ju "mussarna" som är helfärgade som små, men utvecklar musseteckningen efter några veckor, medan andra yngel kan vara prickiga från födseln. Är det inte då möjligt att ett litet salt&pepparyngel, precis som musse, utvecklar fler prickar efter några veckor & då blir till en tuxedo eller liknande? Hur har utvecklingen för dina prickiga yngel sett ut, har det blivit fler & tätare prickar med tiden, eller har firren samma teckning både liten som vuxen? Är lite nyfiken nämligen, då jag har en hel drös med prickigt på uppväxt ;)
#18 - 17 december 2006 19:04
MrHankey skrev:
Healena: ser du skillnad på salt&pepper- & tuxedovarianten redan som yngel? Ett exempel är ju "mussarna" som är helfärgade som små, men utvecklar musseteckningen efter några veckor, medan andra yngel kan vara prickiga från födseln. Är det inte då möjligt att ett litet salt&pepparyngel, precis som musse, utvecklar fler prickar efter några veckor & då blir till en tuxedo eller liknande? Hur har utvecklingen för dina prickiga yngel sett ut, har det blivit fler & tätare prickar med tiden, eller har firren samma teckning både liten som vuxen? Är lite nyfiken nämligen, då jag har en hel drös med prickigt på uppväxt ;)

De som blev tuxedos (eller jag är mer benägen att eg. kalla dem black
- eftersom fracken är kolsvart på båda
http://www.monas.se/ny_platysida/platybilder/minibilder/ovriga/mini_black.jpg..) var från födseln ganska jämt fläckiga över hela kroppen (utom ansiktet). Efter några veckor hade fläckarna liksom flytit ihop - och blev till den berömda "fracken" :D Den ena är gulnosad & den andra orangenosad..de är SÅÅÅ söta :p
Att jag tror att Dido är/blir salt& pepper beror på att fläckarna från början bara var koncentrerade till stjärtroten, och nu har några enstaka fler på kroppen tillkommit. Hade h*n blivit tuxedo hade h*n troligtvis redan visat sådana tendenser. Och mamman är salt & pepper...h*n är en liten minikopia av sin mor :p C.a 8 veckor är h*n. Och jag TROR det är en HON :p

Så ja, jag har sett direkt från början vilka som skulle kunna bli tuxedo, och efter några veckor sett om jag haft rätt - och det hade jag *S*
Få se om jag har rätt med Dido..

Däremot kan man ju aldrig ta miste på en wagtail - det är ju bara frågan om vilken färg/teckning kroppen får *L*
#19 - 17 december 2006 19:16
Healena: det låter intressant att du kunde se det såpass tidigt. Jag har en del yngel med minismå prickar bak på kroppen, & andra med större fläckar på lite mer blandade ställen. Tror du då att de med prickar kommer att bli salt&peppar, medan de fläckiga blir tuxedo eller något åt det hållet? Typiskt att man inte kan ladda upp bilder till diskussionerna om man inte är goldmedlem.. :(
Bilagor:
#20 - 17 december 2006 19:24
Hur gamla är de små liven? :p
Hittills har det för min del varit som med dina "mussar" - det tar ungefär samma tid innan man ser varthän det barkar *L*
#21 - 17 december 2006 19:35
mina 11 platybebisar är ett par timmar gamla nu och mår väldigt bra! tyvärr så mår deras mor värre =(
#22 - 17 december 2006 20:20
Healena skrev:
Hur gamla är de små liven?


De är av blandad ålder, & dessutom rätt hämmade i växten skulle jag tro, då de bor väldans trångt för tillfället. Runt en centimeter skulle jag gissa att de är i alla fall. Hur som helst la jag tillfälligt upp ett litet kollage med titeln "Prickar & fläckar" i mitt zoonen-galleri (http://www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=925059&gid=925277) där de två översta är fläckiga & resten prickiga (med undantag av en grå blivande musse som råkade komma med), så du kan ju gärna ta dig en titt & säga vad du tror. De vuxna platys med fläckar på i samma galleri är mammorna.
#23 - 18 december 2006 06:55
Men åhh - vilka sötnosar :D :p
Ingen av dem ser däremot ut som mina tuxedos gjorde i början...
- möjligtvis den längst upp till vänster då isf..
Mina såg ut som de som är ganska jämnt fläckade mot svansen till - fast deras fläckar gick ända fram till huvudet. Efter några veckor flöt fläckarna sedan ihop.
Sen tror jag de är lite för små för att med säkerhet kunna säga vad det blir av dem. Den längst upp till hö ser däremot ut som min Dido, fast hon är större och är mindre svartfärgad vid stjärtroten & har några fler fläckar.
Men jättepluttinuttiga är de - dina små :p Är det inte den orangea i mitten som kanske blir en "musse"?? Fin kampfisk du har förressten *L*

Mina är uppåt 2 -3 cm på längden, och närmar sig centimetern på bredden.
Bilder kan jag ta efter jul - då vi får digitalkamera i julklapp *S*
JohanB skrev:
mina 11 platybebisar är ett par timmar gamla nu och mår väldigt bra! tyvärr så mår deras mor värre =(

- Hur är det med lilla mamman då :(
Det frestar på att föda...hoppas hon mår bättre idag!
#24 - 3 januari 2007 17:57
Jag har nu ett lite suddigt men nytaget kort, där man ser mitt största yngel Hanni (Hannibal) - de lilla svartgula "fisen" som är nedanför de större..
Här ser man även färgteckningen på mina tjejer.
Mamman till Hanni är den gula m. svarta fläckar längst upp till höger i bild - Dottie.

Synd att det blev suddigt - men firrar vill ju sällan stå still och posera :D
http://www.djurportalen.nu/visa_bild_raw.php?id=500_1.jpg

Det kryllar av yngel i olika storlekar bland javamossan. Många röda wagtails har jag sett. Och orangea salt & pepper wagtails..Men såg även en ev. blivande tuxedo till för ett tag sedan. Gul botten och totalt dalmatinerfläckig över ryggparti och stjärt - en liiiiten sak. Men det var ett tag sedan jag såg den sist.
#25 - 3 januari 2007 18:39
ni pratar yngel, håller med om att dom är grymt söta, två stora ögon på en svans.
är det någon av er som vet om alla yngel är nästan genomskinliga när dom föds?? hade nämligen häromdan två smällfeta black molly och en lite lagom rund orange platy, och såg ett liten genomskinligt yngel gömma sig under en rot. vems är det? mollyns eller platyns?? och tror ni att om han gömt sig där, att han klarar sig? både mollyna och platyna är föresten lite smalare nu..
#26 - 3 januari 2007 19:17
fick mina första platy-yngel idag. 4 st har jag sett samtidigt på ca 4mm, de är ganska genomskinlinga möjligen lite gulglänsande. Tror att det är min guldkomet som nedkommit.

:)
#27 - 3 januari 2007 21:00
Malin.B skrev:
ni pratar yngel, håller med om att dom är grymt söta, två stora ögon på en svans.

är det någon av er som vet om alla yngel är nästan genomskinliga när dom föds?? hade nämligen häromdan två smällfeta black molly och en lite lagom rund orange platy, och såg ett liten genomskinligt yngel gömma sig under en rot. vems är det? mollyns eller platyns?? och tror ni att om han gömt sig där, att han klarar sig? både mollyna och platyna är föresten lite smalare nu..

Har ej erfarenhet av mollys, men platybäbisar är gulgenomskinliga - men de kan ha svarta fläckar/fenor. Har de anlag för svart teckning slår det liksom igenom....











Annons