Plötsligt rädd paletthane

#1 - 29 januari 2008 21:26
Jag har ett par palettciklider som på ganska kort tid fått yngel vid två tillfällen. Båda gångerna har både honan och hanen varit mycket aktiv i skötseln av sina barn och försvarat dem mot alla andra i karet. Det finns dock inga andra invånare som egentligen utgör något hot.

Det som hänt nu är att hanen för ca 3 veckor sedan gömde sig under en sten och honan fick ensam sköta yngeln (vilket hon också gjort). Han har inte varit framme alls sedan dess, i så fall bara på natten. Igår gjorde jag om lite och fick ut honom och nu står han längst upp i ena hörnan och trycker. Han äter inte heller och jag kan se att stjärtfenan är skadad, som avhuggen liksom.

Vad kan ha hänt? Synd på en så fin fisk.... [:-28] / Jonas
#2 - 29 januari 2008 22:26
fenröta? har han utstående fjäll? inga andra invånare i karet?
#3 - 30 januari 2008 08:08
Nej , det har han inte. Han ser egentligen lika fin ut som tidigare, förutom stjärtfenan. Och så då väldig skygg och tillbakadragen.
#4 - 30 januari 2008 10:07
om paret e ensamt i karet, vet inte men har hört när lekpar gått ensama i karet blir dom ibland rädda och drar sig tillbaka. både om discus, ancustrus scalare. skaffa nåra mindre tetror (typ neon/kardinal) som håller sig i övre vattenzoonen men inte hotar att käka upp äggen. då brukar dom känna sig lite tryggare

MVH daniel[:-59]

PS: god morgon[:-122]











Annons