Arkiverad tråd – read-only.
Hej jag har ett kar på 220L. Och i det har jag en ganska stor skalar en mal 2 braktbotier, en Black Ghost ,3st guldbarber och en marmogurami hane och nu till problemet.
Har 2st nyinköpta marmorhonor och hanen beter sig aggressivt mot honorna han stängt in dom i ett hörn och så fort dom simmar ut därifrån börjar han angripa eller jaga dom.
Har ni tips på vad jag kan eller bör göra ??:confused:
ha mycket växter i akvariumet så att honorna har många gömställen att gömma sig på. Det är mitt tips.
ha mycket växter i akvariumet så att honorna har många gömställen att gömma sig på. Det är mitt tips.
vad föreslår du för växter ?
Gärna fler svar på frågan om det är någon som har
Dom förslag jag fåt är att ha mycket växter. Men vad för växter föreslår ni ???
stora växter så att dom har något att gömma sig i.
vatten pest, svärd plantor och liknade. växter som växer ganska fort.
tror jag kan vara bra, jag är ingen fisk expert :P
Bara mycket växter, vilka spelar ingen större roll sålänge du sätter dom så tätt så man inte ser in.
Jag löste mitt gurami problem (Hade det likadant som du) genom att köpa ytterligare en hona och en hane, då blev det balans i karet, av någon anledning.
Allra bäst är väl att lämna in hanen och byta mot en ny, han kommer ju fortfarande vara jävlig mot dom varje gång dom syns. Och hur roligt är det för dom att i resten av livet behöva gömma sig bakom växterna för att de vet att någon slår dom om dom kommer ut?
Tack för svar. Hanen har börjat att acceptera den ena av honorna nu men inte den andra.Men ska köppa några fler växter och se hur det blir.
jag har mycket växter av olika sorter sen har jag lagt sten här och där så honorna kan skaka av sig hanen.
bygg görna några grottor samt en grotta som fisken kan simma igenom.