Problem med ytfilm?

#1 - 21 november 2010 20:10
Har problem med en stark ytfilm i mitt ena kar. Har starkt strömmande vatten mot ytan men det verkar bara göra allt tjockare. Så vad kan jag göra?
#2 - 21 november 2010 21:14
kallas protein hinna. lägg ett tidningspapper på ytan o ta bort efter nån sekund. då suger den upp ytan. testa att mata lit mindre.
#3 - 21 november 2010 21:25
Kan också försöka att få utblåset i höjd med ytan så ytan piskas sönder, kommer att skvala en del men hinnan kommer försvinna. Det är å andra sidan inte farligt så det är mest för ögats skull.
#4 - 22 november 2010 17:11
Dagens nyheter fixa jobbet. Tackar för tipset!
#5 - 22 november 2010 17:12
Som "Skägget" säger. Jag har haft problem med en hinna på ytan trots sparsam matning, men sen jag placerade utblåset kring ytan försvann hinnan =)
#6 - 22 november 2010 17:59
Utblåset är vid ytan men hinnan blev bara tjockare ju längre tid det gick. Men en halv tidning senare så var problemet borta.
#7 - 22 november 2010 18:10
Om det är ett återkommande problem och du tröttnar på tidningsvarianten kan du annars ta och sätta en överdel från en petflaska på ett pumphuvud. I petflaskans kant sågar du så att du får en kamkant, i flaskan sätter du filtermatta och sen sätter du det hela upp och ner i akvariet så du får ytavrinning. Genom att göra små hål under vattenytan kan du justera hur mycket vatten som passerar filtermattan.
#8 - 22 november 2010 19:05
Ahh en tråd till med samma problem, kan du ha black molly så blir du för alltid av med problemet.











Annons