Eh, de är faktiskt inget att se på. Kallas malaya också tror jag. Var gråa och trista i affären, men de sa att de skulle ändra färg, så därför köpte jag dem. Men de har inte ändrat färg ett dugg kan jag tala om.
Nää.. Jag skrev till snäckor... Det skulle ju ha sett lite fånigt ut i rubriken tänkte jag..
Men det är ju ett skaldjur så det passar ju i kategorin och vi har ju ofta sniglar till våra räkkar också... [:-174]
Nää.. Jag skrev till snäckor... Det skulle ju ha sett lite fånigt ut i rubriken tänkte jag..
Men det är ju ett skaldjur så det passar ju i kategorin och vi har ju ofta sniglar till våra räkkar också... [:-174]
Ja, jag börjar undra om jag inte är mer inne på snäckor än räkor nu.. Har planerat att beställa en massa snäckor från snailshop, så fort jag har lyckats bli av med mina fiskar. Vill ha enbart snäckkar. Det kommer bli så fint. :)
Räkor: körsbär, blå, gröna, blue peral, white pearl, humlor
Snäckor: Posthorn i många färgvarianter...
rosa kropp med vitt skal och med prickigt skal
röda med brunt skal och med gult skal
lila med vitt skal och med prickigt skal
aprikosa med vitt skal
malaysiska sandsnäckor
physa sp.
Har dina alltid haft den färgen? Jag vet inte vad jga ska tro om mina, eftersom de är så bleka. Kan färgen på grus spela roll? Jag har vit grus i mitt akvarium, bör jag byta?
Jag vill bara ha två arter till, tigerräka och marmorerad dvärgräka. Dock har jag aldrig så mycket som hört talas om att någon skulle ha marmorerad räka, så det kan kanske hända att de är omöjliga att hitta. :/
maria: Japp, så länge de gått i mitt kar har dom haft denna färgen. Mycket snygga. Däremot är inte vanlig baubaltii och baubaltii "Malaya" samma art. Den vanliga kan variera mycket kraftigt i färg (blå, brun, röd, orange, grön, blå) och kallas därför Regnbågs räka. Jag tycker dom är lite tråkiga eftersom att dom gömmer sig mycket, växer långsamt och det är inte lika lätt att få yngel av dessa. Det samma gäller de som jag har, bara att dom "alltid" har samma färg.
Du kan se på mina bilder (de 3 första) att jag har haft dom i ett kar med ljus sand och nu i ett kar med mörkt grus. Så för dessa räkor spelar det ingen roll. CR däremot färgar ut bättre mot ett mörkt grus :)
Tigrar
Blå/vit tiger med oranga ögon
Crystal black sv + japaner
Crystal red sv + japaner
White pearl
Blue pearl
Gula räkor
Humleräka
Orange räka
Blåbandad Tigerräka
+ Underliga räkor som kan vara rainbow (olika svaga färger)
Blåbandad Tigerräka är Caridina baubaltii var. "Malaya" om du köpt den i djuraffär i Sverige!
Jo, iofs så pratar mina blåbandade danska men det stämmer;)
Mina mystiska räkor är ytterligare en annan sort. Jag köpte dom som "blå räka" i Bromma för c:a 1 år sedan. De visade sig med tiden att de var färgade, men de förökar sig som kaniner och har varierande färger allt från ljust röda till ljust blå......... Rätt trevliga trots att det är svårt att artbestämma dem:)