Redmoore och redwood är inte riktigt samma sak. Redwood är ett träslag som blir ganska högt och är om jag inte minns fel ett barrträd. Sedan om det innehåller terpentin som de svenska barrträden gör vet jag inte.
Jag vill minnas att redwood är de offantligt stora barrträden i USA som man kör med bil igenom vilket man sett på bilder i slöjden när det begav sig. Redmoor vet jag inte vad det är för träslag, men det är rysligt snyggt i akvariet och dyrt för plånboken. Hade en hel del fina redmoor i mitt gamla 375 SA-kar vilket nu är sålt sedan i somras.
Även om det skulle visa sig vara samma trädslag som din far hade tillgång på så betyder ju inte det att det bara är att använda. Rötterna är just rötter och de måste vara helt döda för att inte ställa till med otrevligheter i ditt kar.