Så här såg mitt lilla mangroveträsk-akvarium ut på MAFs utställning 2006:
http://mafshow2006.no-ip.com/images/TheShow/HTML/17_maf_show_2006_64ew0260_2048.htm
Det ser i princip lika dant ut nu, men mangroven har växt ytterligare en-två dm och jag har bytt till en bredare kruka med mer vattenvolym i. Det går körsbärs- och red chrystalräkor bland rötterna.
Jag håller just nu på att sätta upp ett lite större mangroveträsk, där dvärgkulfisk ska simma bland rötterna. Väntar in en bunt nya mangroveskott om ca två veckor. :D Funderar på om det skulle funka med små röda mangrovekrabbor i samma kar, eller om de skulle knipa kulfiskarna, eller kulfiskarna krabborna.
Funderar också på att knipa av topparna på några plantor för att de ska grena sig. Alla mina skott har vuxit sig höga och rangliga. Jag gav bort ett par skott till en bekant och efter att deras papegoja bitit av topparna så grenade sig mangroven snyggt.