Röd ciklid

#1 - 17 maj 2007 13:43
Hej!

Har ett par röd ciklider som går i mitt kar men är osäker på det latinska namnet på dom, någon som kan se med hjälp av bilden på bifogad länk?

http://www.djurportalen.nu/forum.php?go=visanod&id=5&id2=1031&site=1


:)
#2 - 17 maj 2007 14:04
Det är inte en Rödzebra (malawiciklid), iallafall. Väldigt liten bild, men den påminner om Röd juvelciklid, http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=155
#3 - 17 maj 2007 15:27
Det finns några olika Hemichromis som brukar finnas till salu, en som går under namnet bimaculatus (men är vad jag har förstått osäkert om det verkligen är bimaculatus), och lifalili. Lifalili blir, om jag har fattat rätt, lite mindre, och är rödare även utanför lektiden. Jag har fyra rätt små, som förmodligen är lifalili, och de liknar den på din bild, så jag skulle gissa på att du har Hemichromis lifalili, men helt säker är jag inte.

Här är en bild på vad som sägs vara lifalili:
http://perso.orange.fr/shimanox/aquarium/Lifalili_couple.jpg

Bimaculatus:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/Hemichromis_bimaculatus.jpg/800px-Hemichromis_bimaculatus.jpg

Lifalili verkar lite kortare och högre i kroppen.











Annons