Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Så blev karet med rådasand =)

Arkiverad tråd – read-only.

Idag byte jag den Engelska sjöstenen mot Rådasand 0,33. Saker står inte riktigt där de ska, sanden är alldeles för djup vid framrutan och dimman har inte lagt sig, men man kan ju se skillnad ändå :p

Före och efter...
Mm jag har funderat på att plocka lite av gruset och strö lite här och där, men det får bli när allt är helt klart! =)
jag tyckte det var snyggt som det är nu, skippa större stenar.
Blev riktigt fint med sanden!:)
Snyggt, det blev mkt finare med sanden!
Vad snyggt det blev! Är de stora växterna Cryptocoryne crispatula? Väldigt snygga!
Man tackar! [:I]

Tyvärr vet jag inte vad växten heter men det växer som ogräs och innan min rensning hade dess blad täckt hela vattenytan! Bra växt för guramisarna iaf som får lite mörkare belysning och kan gömma sig!

Alla fiskarna verkar myckat piggare och gladare nu när jag flyttat om i akvariet och lagt i sanden. Den blyga guramitjejen är nu framme nästan hela tiden!! :p
Mycket fint! Jag är så trött på den grus jag har i 350l men det blev akut att få igång karet när jag köpte det så jag fick ha kvar den gamla. Det är ju otroligt jobbigt att byta det också:)
Du ser på bilden så ful sand jag har! Jag hade också rådasand i mitt gamla 375l. saknar den sanden...
Fast din rådasand är nog lite finare (mindre kornstorlek) än den jag hade.
solbacka skrev:
Mycket fint! Jag är så trött på den grus jag har i 350l men det blev akut att få igång karet när jag köpte det så jag fick ha kvar den gamla. Det är ju otroligt jobbigt att byta det också:)

Du ser på bilden så ful sand jag har! Jag hade också rådasand i mitt gamla 375l. saknar den sanden...

Jag hade ett kar för länge sen med grov engelsk sjösten fast den var lite mörkare har jag för mig och nu när jag skulle starta ett nytt kar för några månader sedan så köpte jag vit marmorkross för jag kom ihåg hur less jag va den mörka... men! nu vill jag ha rådagrus istället efter att ha sett alla fina kar med den i... :mad:
Ja jag och fiskarna är verkligen helnöjda med Rådasanden. Skaffade mitt akvarium i augusti och hann tröttna på engelska sjöstenen så snabbt! Jag ville även att grönlingarna skulle få det bättre. :D Nu har dimman lättat lite, här kommer en bild! :p
Solbacka: Vilka fina firrar du har!!!

Roysan: Blir inte fiskarna väldigt skygga med vitt grus? Det lät också väldigt vasst!

Vekligen jobbigt att byra grus/sand men värt det tycker jag!!


Roysan: Blir inte fiskarna väldigt skygga med vitt grus? Det lät också väldigt vasst!



Vekligen jobbigt att byra grus/sand men värt det tycker jag!!
Nope, inte mina iaf. alla är faktiskt framme varje dag! lite skumt men vill byta till typ råda 0,2-0,5 eller nåt i den stilen, och kanske blir tvungen att göra en omstart ändå om inte mina fiskar blir frisk snart. :(
Engelsk sjösten är en styggelse tycker jag :)
Roysan: Hoppas fiskarna kryar på sig! Byt till råda du kommer inte ångra dig... =)

Daniel N: Jag tyckte faktiskt den Engelska sjöstenen var fin tills jag började kolla runt på akvarier här på zoopet och såg Rådasanden... då var det kört!
rådasanden, finns den i olika fäger?
Vart köper man rådasanden? hur mkt kostar det? per hg/kg?
Rådasanden vad jag har förstått är i en färg men ser lite olika ut beroende på hur grov den är. Jag köpte min på Djuraffär och betalade 109kr för 25kg säck. (Köpte sen till 5kg men det minns jag inte priset på):
Yep! Det är ungefär samma färg. Men vad man har för belysning spelar väldigt stor roll.

Jag gav 60 spänn säcken på ett byggföretag.
tänkte bara påminna om den underbart naturliga strandsanden som också är ett alternativ!
Vilket lyft med rådasanden måste jag oxå ha i det nya karet.

Någon som har koll på vart man kan köpa billig rådasand i stockholm??

Tillbaka till kategorin












Annons