Arkiverad tråd – read-only.
Hej!
Nu skall jag skaffa mig fiskar och växter som "skall" bli ett vackert Sälsskaps kar volymen är 310 liter.
Mina fiskar som jag har bestämt mig för att ha är En algätare typ Ancistrus.D många corydoras:o) Och Platys Resten skulle jag vilja att ni "bestämde" och/eller tipsade om!
Gärna tips på ciklider, tetror och annan fisk, Räkor skulle vara kul att ha isåfall den dära Japonica räkan:o).
/Andreas
Fjärilscikliden är en trevlig och social liten fisk och Japonica kan jag helt klart rekomendera, min hona går med rom nu för 2:a gången. (den första omgången klarade sig inte.) Ett litet stim neontetror (ca 20- 30 st) är alltid trevligt i ett sällskaps akvarium.
Hej,
Varför inte kilfläcksrasbora
http://www.zoopet.com/akvarium/fisk.asp?NR=52
som är en snygg och tålig fisk.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
HEJ!
Varför inte ett par mosaikguram!
MVH/Glenn
Ett gäng tigerbarber (minst 10st) är inte helt fel heller. De är väldigt aktiva och simmar för det mesta i stimm.(snyggt).
Tänk dock bara att det är väldigt förtjusta i fenor.
Jag har den gröna varianten, eller grönmetallic kanske man skall säga. Det är i alla fall väldigt snygga.
Lycka till.
Kristofer