Sällskapsfisk till fenbitare (Microctenopoma Ansorgii)

#1 - 5 mars 2018 10:07
Tjena, jag har ett kar på cirkus 100l med några corydoras och tre Microctenopoma Ansorgii. Har provat några olika mindre fiskar som sällskap till dessa smårovisar men inte lyckats få till någon bra harmoni med tanke på att antingen så stöter dom bort Ansorgiisarna genom att vara för aggressiva vid maten eller så ser dom sällskapsfisken som mat.
Tänkte mest höra om ni har något tips på sällskapsfisk? Allt under 5cm blir mat otroligt nog med tanke på att dom bara är ca 7-8cm själva.
#2 - 5 mars 2018 10:10
Kan tillägga att dom jag har provat är Kardinaltetra, Fantomtetra, Påfågelgoby. Man kanske bör skippa sällskapsfiskar helt o bara beställa hem fler ctenopomor?
#3 - 5 mars 2018 20:15
A. thomasi föreslogs i en tidigare tråd https://www.zoopet.com/forum/forum/-2-fiskar-och-andra-vattenorganismer/-18-mix-fisk-frågor/2363537-sällskap-till-microctenopoma-ansorgii


Jag läste en artikel http://www.tropicalfishfinder.co.uk/news-article?id=2545 om att de gillar fiskar som rör sig vid ytan och kollar så att det inte kommer några rovfåglar. Så länge de finns där så känner sig Microctenopoma sig lugna. Därför tänker jag t ex på sebrafisk.
#4 - 6 mars 2018 08:37
Ja A.Thomasi låter inte så dumt. Tänkte på typ kurvciklid och bågfenciklid också.
Zebrafiskarna lär nog inte bli så långvariga tror jag då dom är rätt små men de kanske är värt ett försök?

Tycker att de är sjukt trevliga o snygga fiskar men när de kommer till o ha dom tillsammans med andra fiskar så är dom lite pain in the ass. Påminner om channan i beteende











Annons