Saulosi !!!

#1 - 17 oktober 2005 21:34
Ber ödmjukast om hjälp än en gång med mitt saulosi-par. I denna eminenta grupp av experter måste det ju finnas ngn som har kunskap om denna fisk !
Hur , på ett ungefär går lekförfarandet till ?? Honan gräver besatt och hanen har nu börjat göra blixtsnabba sim-utfall i små cirklar. Han vibrerar nån gång ibland och påkallar honans uppmärksamhet men när hon närmar sig jagar han bort henne. Har plöjt igenom en del litteratur men inte hittat nån som beskriver leken.
Mer info finns i ett tidigare inlägg..

TACKAR PÅ FÖRHAND..hoppas på bättre lycka denna gång...

// Simson
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 20 oktober 2005 14:15
De allra flesta malawiciklider leker på ungefär samma sätt - dvs genom att de snurrar runt i en cirkel - honan avger ägg, hanen följer efter och avger mjölke, honan plockar upp äggen och lägger mer ägg.

Det som du beskrivit är väl en del av inledningsritualerna och sannolikt är det väl som så att honan inte är lekmogen.
#3 - 20 oktober 2005 14:23
TUSEN TACK !!!
Åtminstone en bra bit på väg.
Blir glad för alla tips hur betydelselösa dom än kan tänkas vara.











Annons