Arkiverad tråd – read-only.
Jag har en fråga om Skalarer, har aldrig haft dem innan,
men funderar nu på att skaffa, och då troligtvis den svartavarianten (Dom är ju så vackra) men frågan är hur stort behöver akvariet vara?
mitt största är på 112l och 40cm högt,
Räcker det?
örnen
Det beror ju lite på hur många du ska ha. Tycker det är i minsta laget.
Jag förbehåller mig rätten att ha fel<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Oscar Cederqvist
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=67529
-----------------
310l Malawi
200l Discus
110l Soppa
43l Yngel
13l Kampfisk
2*25l Guppy yngel
Enligt zoopets rekommendationer ska karet vara minst 120 cm långt & 275 liter.
*Nilla* -simma lugnt!
Hej
50 cm högt brukar anges som minimihöjd för scalarer. Höjden är viktigare än längden, då scalarer är höga fiskar, och inte särskilt rörliga. Ett varningens ord om svarta scalarer dock. Av nå´n anledning verkar de vara ömtåligare än de andra varianterna. Nå´n konstig gen verkar vara inavlad i just den svarta varianten, som gör dem ömtåliga. Så de är nog inte lämpliga om man aldrig har haft scalarer. Som med albinovarianten, som jag läste hade råkat få en gen, som när de nådde en viss ålder slutade ämnesomsättningen fungera, vilket gjorde att de svalt ihjäl. Nog därför man nästan aldrig ser några albinoscalarer, eftersom de borde uppkomma rätt ofta, så mycket som scalarer odlas. Den klart vackraste, och det gäller alla fiskar, är förresten vildformen. Moder natur vet bäst <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
MVH Micke
Jag har ett par svarta scalarer som är mycket tåliga. Däremot hade jag fem små slöjscalarer som svalt ihjäl sig själva nyligen. Undrar om det kan ha berott på någon försvagad gen.
-----------------------
B-ianca/www.frogpage.se
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=71680
Ja det blir kaniske till att skaffa ett större akvarium då..
Skulle det kunna fungera med ett 6-kantigt 100l som är ca 80 högt?
Har förresten en kusin som hade En svart skalar i ett
mycket lägre akvarium, det verkade funka fint, den växte bra och hängde inte med fenorna...