Arkiverad tråd – read-only.
Hej
Nu är det allvar, frun har pekat med hela handen och stora akvariet måste fixas iordning så det ser fint ut till jul.
Just nu är det Malawisoppa med gråsvarta stenar som en gång var vita och detta gillas inte.
Gjorde iordning mitt 140 liters med växter och genast kom frågan varför inte 300 litern kunde se lika bra ut, otack är världens lön :).
Så nu är planen växtakvarium typ holländskt och så önskas det att köra några gamla favoriter som scalarer och corydoras.
Nu till frågan, vad ska man mer? Funkar barber eller finns det några lite livligare gärna större stimfiskar som syns på 3 meters håll?
Delfråga, hur strömt vatten tål scalarerna, spelar ju roll för val av övriga fiskar misstänker jag.
Mvh UB
Jag tror de tål rätt strömt vatten bara man har bråte i vägen som det bildas lugnt vatten bakom. Jag upplever att mina gärna står i stilla vatten, men gör utflykter i strömmen
Svart fantomtetra är ju fin ihop med scalarer. Men jag personligen älskar rödmunstetran pga av att de stimmar då fint och är så skarpt färgade.
Regnbågsfisk, dolkstyngstetror, odessabarber syns tydligt
Hejsan!
Jag har ett par scalarer som går med bl.a. boesmans regnbågsfisk, och som stimfisk har jag fembandsbarber. Fembandarna är ju inte så stora, men jag tycker de är så snygga när de färgar ut ordentligt! :) Funkar finfint ihop!
Så nu är planen växtakvarium typ holländskt och så önskas det att köra några gamla favoriter som scalarer och corydoras.
Nu till frågan, vad ska man mer?
Om du skall ha "typ holländskt" så skall det inte vara fler fiskar ;)
Det som kännetecknad "holländska" akvarier är just mängder av växter och väldigt få fiskar.
Skalarer tål ganska strömt vatten.